+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Olcmenin Fizikteki Yeri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Olcmenin Fizikteki Yeri
  Olcmenin Fizikteki Yeri

  Fizikte ölçme yapmanın önemi nedir sorusuna cevap arayacağız. Aslında Fiziksel araştırmaların tamamında ölçme yapılmaktadır. Yapılan bir çalışmanın sonunda verileri elde etmek ve değerlendirmek için ölçme bir zorunluluktur. Hatta yapılan bu ölçmenin uluslararası bir standardı olmalı ve bu standartlara uygun bir ölçme aracı kullanılmalıdır.

  Bir örnekle konuyu açıklayalım. Günümüzde üretilen bütün ürünlerin elde edilmesinde elektrik kullanılmaktadır. Elektrikle ilgili bütün veriler mutlaka ölçme araçlarıyla ölçülerek ayarlanmaktadır. Örneğin bir cihazın çalışma voltajı 220 volt iken başka bir cihazın çalışma voltajı 12 volt olabilmektedir. Eğer ölçme önemsenmeseydi birçok cihaz yanacaktı veya kullanılamayacaktı. Bundan dolayı bilimsel araştırmaların tamamında mutlaka farklı ölçme yöntemleri kullanılmaktadır.
 2. VUSLAT
  Bayan Üye

  fizik görenler bilirler fizikte ölçme diye bir ders vardır bu terazide tartmak ta olabilir analitik olarak hesaplamada olabilir kumpasla bir şeyi ölçmede olabilir metreyele uzunluk ölçümüde olabilir
+ Yorum Gönder