+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Mikrosko Çekirdek Hücre çeperi Mitokondri Koful Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Mikrosko Çekirdek Hücre çeperi Mitokondri Koful Nedir
  Mikrosko Çekirdek Hücre çeperi Mitokondri Koful Nedir

  Mikroskop, Çekirdek, Hücre çeperi (duvarı), Mitokondri, Koful Nedir


  Mikroskop Nedir?

  Mikroskop, insan gözü ile görülemeyecek kadar küçük maddelerin mercekler yardımıyla çok kez büyütülerek görüntülenmesini sağlayan bir alet. Mikroskop icat edildikten sonra küçük canlıların ve hücrelerin görünmesi mümkün olmuştur.

  Çekirdek Nedir?
  Çekirdek İnsan hücrelerinde çoğu zaman hücrenin ortasında elips ya da küre şekline benzer şekildedir. Kanın beyaz hücrelerinin (lökositler) şekilleri yuvarlak olduğu halde hücre çekirdekleri fasulye gibi veya parçalıdır. Hücre çekirdekle*rinin büyüklükleri de hücreden hücreye göre değişiklik gösterebilir.

  Hücre çeperi (duvarı) Nedir?
  Hücre duvarı, (diğer adı ile hücre çeperi) mantar, bitki ve prokaryot hücrelerinde görülen bir yapıdır. Hücre zarının dış tarafındadır ve selüloz şeklindedir. Mantar hücrelerinde, kitin yapılıdır. Bitki hücresindeki görevi bitki hücresinin dış ve iç etkilere karşı korunmasını sağlar.

  Mitokondri Nedir?
  Mitokondri, hücre organelerinden bir tanesidir. Kelime anlamı Yunanca mitos (iplik) ve khondrion (tane) kelimelerinden türetilmiştir. Mitokondri boyları 0,2-5 mikron arasında değişkenlik gösterir. Şekilleri ise ovalden çubuğa kadar değişir. Bazı hücreler bir tek büyük mitokondri olsa da genellikle büyük sayılarda olurlar. Bunların sayıları hücrenin enerjinin duyduğu ihtiyaca göre değişir. Özellikle sinir ve kas hücreleri gibi enerjiyi çok tüketen hücrelerde çok sayıda mitokondri olur.

  Koful Nedir?
  Hücre depo görevi yapan, içinde su, besin ve atık madde depolayan kese şeklindeki yapılardır. Koful hayvan hücrelerinde küçük bitki hücrelerinde ise büyüktür. Koful golgiden, ER’dan, hücre zarından ve lizozomdan oluşabilir. Bitkisel hücrelerde bitki gençken küçük, bitki yaşlandıkça büyürler. Çünkü tuzlu artıklar kofullarda depolanır. Kofulda bulunan su turgor basıncı oluşturarak hücreye direnç ve diklik verir.
 2. VUSLAT
  Bayan Üye

  hücreyi oluşturan organelleri her birinini çok basit gibi görünsede oıldukça karmaşık görevi vardır canlılar hücfrelerden oluşuyor hücrelerde bu organellerden oluşuyor
+ Yorum Gönder