+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Hücre Nasıl Keşfedildi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Hücre Nasıl Keşfedildi
  Hücre Nasıl Keşfedildi

  Antony van Leeuwenhoek (Anton van Lövenhuk) Hollandalı bir manifaturacıdır. Aldığı kumaşların kalitesini incelemek için merceklerden yararlanan Leeuwenhoek’un, zamanla merceklere olan ilgisi artmıştır
  . Boş zamanlarında mercekler üzerine yapmış olduğu çalışmalarla bugün ışık mikroskobu adını verdiğimiz aracın ilk temellerini atmıştır. Hayatı boyunca yüze yakın mikroskop yapan Leeuwenhoek’un (1632-1723) mikroskopları, tek mercekten oluşan oldukça basit aletler olup günümüzdeki modern ışık mikroskoplarının sadece 1/3’i oranında büyütme yapabiliyordu.
  Leeuwenhoek, geliştirdiği mikroskopla gölden aldığı suyun bir damlasını incelemiş ve gördüğü çok sayıdaki küçük canlı onu şaşırtmıştır. Gördüklerine ilişkin birçok çizim gerçekleştirmiş ve ne olduklarını anlayamamasına rağmen bakterileri keşfetmiştir. O zamana kadar hiç kimse, bir hücreli canlıların varlığından haberdar değildi.
  17. yüzyılın ortalarında Robert Hooke (Rabırt Huk), mikroskobunda incelediği şişe mantarlarının resimlerini çizmiştir. Hücrenin varlığı ilk kez 1665 yılında Robert Hooke tarafından anlaşılmıştır. Hooke, kendi yaptığı mikroskopta mantar hücrelerini çeper ve boşluk hâlinde görmüş, bu boşluklara hücre adını vermiştir. Daha sonra canlı bitki dokularından da kesitler alıp incelemiş, çeperin iç kısmının sıvı ile dolu olduğunu görmüş, ancak bu sıvının canlı oluşunu ve önemini anlayamamıştır. Hooke’un ortaya attığı hücre teorisi basit de olsa çok önemlidir.
  Kullandıkları camların düşük nitelikli, merceklerin biçiminin de kusurlu oluşu nedeniyle ilk mikroskopları yapanlar, ancak bulanık görüntüler elde edebiliyorlardı. Merceklerin kalitesi 19. yüzyılda giderek iyileşti ve sonunda bugünkü mikroskoplar geliştirildi.
  Ruska (Ruska) ile Mahl (Mah) 1940 yılında elektron mikroskobunu icat etmişlerdir. Uygun koşullarda inceleme ve örnek alma tekniklerinin de geliştirilmesi ile birlikte hücrelerin daha ayrıntılı yapıları araştırılmaya başlanmıştır.

 2. VUSLAT
  Bayan Üye

  burada kumaş parçası incelemesi sonucu ortaya çıkarılmış densede diğer kaynaklarda Robert Hookun mercekleri kullanarak yaptığı mikroskop ile 1665 yılında ölü mantarı incelediği yazmaktadır
+ Yorum Gönder