+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Enerji Kaynaklarının Kullanımında Tasarrufun Önemi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Enerji Kaynaklarının Kullanımında Tasarrufun Önemi
  Enerji Kaynaklarının Kullanımında Tasarrufun Önemi

  Evde enerji tasarrufu enerjinin akıllıca kullanılışı anlamına gelir ve gereksiz enerji tüketimini önlemekle yapılır. Enerji ihtiyacı ve kullanımı açısından üzerinde en fazla durulması gereken grup ailedir
  . Çünkü toplumda aileler, diğer kaynaklarda olduğu gibi enerji kaynaklarının kullanımı ve tüketiminde de rol oynayan en önemli tüketici gruplarından biridir. Sağlıklı, rahat, temiz ve etkin bir ev ortamının yaratılabilmesi için yürütülen ısınma, aydınlatma, temizlik, kişisel bakım gibi çeşitli faaliyetler için aileler enerji kaynaklarını kullanmakta ve buna bağlı olarak her ay bütçelerinden binlerce lira harcamaktadır.

  Evde toplam enerji kullanımının yaklaşık %40’ı sıcak su sağlama, yiyecek hazırlama ve pişirme, bulaşık yıkama, çamaşır yıkama, aydınlatma, kişisel bakım, eğlenme, dinlenme ve iletişim gibi faaliyetler, %60’ı da konutun sahip olduğu özellikler ile ilişkilidir.

  Özellikle konutlarda tüketilen enerjinin toplam enerji tüketiminin yaklaşık 1/3 oranında olduğu dikkate alınırsa bu alanda yapılacak tasarrufun hem aile açısından hem de çevre açısından önemi ortaya çıkmaktadır.
 2. VUSLAT
  Bayan Üye

  türkiyede enerji kaynağı olarak en başta doğalgaz kullanılıyor sonra hidroelektirik lkinyit ve taşkömürü geliyor sonra petrol yakıtları gelmektedir tasarrufun çoğu güneş enerjisinden ve evlerde tasarruftan sağlanabilir
+ Yorum Gönder