+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Organ Naklinin Önemi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  Organ Naklinin Önemi
  Organ Naklinin Önemi

  Tedavisi mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, canlı veya ölüden alınan yeni, sağlam organın konularak hastanın tedavi edilmesine organ nakli denir.
  Ülkemizde yaklaşık 30 bin kronik böbrek yetmezliği hastası, haftanın 3 günü diyaliz cihazına bağlı olarak bir gün böbrek nakli olabilmek umuduyla yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Şu an için 6501’i böbrek, 3635’kornea, 351’i karaciğer, 191’i kalp, 64’ü kalp kapağı, 65’i pankreas, 277’si kemik iliği hastası acil organ nakli bekliyor.
  Standlar kurup, belediye anonslar yaparak, bizde radyolardan duyurular yapıp halkın görebileceği yerlere afiş ve posterler asarak, okullarda seminer düzenleyerek genç yaşlı halkımızı bu konuda bilgilendireceğiz.
  Organ bağışlarınız sadece bu hafta ile sınırlı olmayıp her zaman sağlık kuruluşlarımıza yapabilirsiniz
  Organ Naklinin Önemi.jpg
  HANGİ ORGAN ve DOKULARIN NAKLİ YAPILMAKTADIR ?
  Ülkemizde nakli yapılan organlar; böbrek, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas ve ince barsaktır. Nakli yapılan dokular ise; kalp kapağı, kornea, kemik, kemik iliği ve deridir.
  ORGAN NAKLİ KİMLERDEN YAPILIR ?
  Organ ve doku nakli, canlıdan ve kadavradan olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilebilmektedir.
  1. Kadavra (Donör ) Verici: Trafik kazası, kurşunlama, beyin kanaması vb. nedenlerle yoğun bakımda tedavisi devam ederken, beyin ölümü denilen geri dönüşümsüz beyin hasarı gelişmiş hastaların organları bağışlandığı takdirde bunlar kadavra donör olarak tanımlanmaktadır. Böbrek, karaciğer, pankreas, kalp, kalp kapakları, kornea kadavradan nakillerde kullanılmaktadır.
  2. Canlı Donör: Organ nakli gereken hastanın eşi veya yakın akrabaları doku, kan grubu vb. uyum mevcut ise organ bağışında bulunabilmektedir. Bunlar canlı donör olarak tanımlanmaktadır. Böbrek ve karaciğer canlıdan nakil yapılabilen organlardır.
  ORGAN BAĞIŞI NEREYE ve NASIL YAPILIR
  Sağlık Müdürlüklerinde
  Hastanelerde
  Emniyet Müdürlüklerinde (ehliyet alımı sırasında)
  Organ Nakli Yapan Merkezlerde
  Organ nakli ile ilgilenen Vakıf, Dernek, vs. kuruluşlarda organ bağışı işlemi yapılabilir.
  Organ bağışında bulunabilmek için, organ bağış kartını iki tanık huzurunda doldurup imzalamak yeterlidir.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Etrafımızda milyonlarca insan organ nakli beklemektedir. Organ nakli her hangi bir insanın hastalıklar nedeniyle organının görev yapamayacak duruma gelmesidir. Bu yüzden tedavisi mümkün olmaz ve başka birinin dokusunun uyması sonucu vermesidir. Bu karşıdaki insanının hayati söz konusudur.
+ Yorum Gönder