+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Sıvıların Basıncı İletme Özelliği Hayatımıza Hangi Kolaylıkları Sağlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. ACİLSERVİS
  Administrator

  Sıvıların Basıncı İletme Özelliği Hayatımıza Hangi Kolaylıkları Sağlar
  Sıvıların Basıncı İletme Özelliği Hayatımıza Hangi Kolaylıkları Sağlar

  Sıvıların Basıncı İletmesi
  Sıvılar ağırlıklarından dolayı içindeki cisimlerin yüzeyine basınç uygular. Bu basınç sıvı basıncı olarak adlandırılır. Sıvıların miktarı arttıkça yani sıvının ağırlığı arttıkça yüzeylere uyguladığı basınç da artar. Sıvı basıncı, sıvının derinliği arttıkça basıncın daha büyük olmasına sebep olur. Buna bağlı olarak sıvı içerisindeki bir cisme etki eden kaldırma kuvvetinin, cismin tabanı ile tavanı arasındaki basınç farkından kaynaklanır. Sıvıların katılardan farkı, üzerilerine uygulanan basıncı he r yöne iletmesidir.

  Örneğin;

  .Bir balonu suyla doldurup ağzını kapattıktan sonra bir kenarına elimizle bastırdığımızda diğer taraftan bir itilme hissederiz. Bu da bize kapalı kaptaki sıvıların basıncı kabın her yerine ilettiğini göstermektedir.

  .Bu örneğe benzer şekilde bir ped şişede uygulandığında aynı sonuçları verecektir.

  Pascal Yasası

  Sıvılara uygulanan basınç her yöne, aynı büyüklükte ve dik olarak iletir. Sıvıların bu özelliğini Fransız bilim adamı Pascal açıkladığı için bu yasaya Pascal Yasası denir. Pascal Yasası günlük hayatta pek çok alanda kullanılmaktadır. Hidroelektrik frenler, emme-basma tulumbalar, yıkama yağlama sistemlerinde arabaların kaldırılmaları, kepçe ve damperli kamyonların hidroelektrik sistemleri gibi benze sistemlerde Pascal Yasası uygulanmaktadır. Pascal Yasası'nı bir örnekle açıklayalım.

  Herhangi bir taşıt durdurulmak istendiğinde fren pedalına basılır. Pedala basıldığında sıvının üzerine bir basınç uygulanır. Sıvı uygulanan basıncı her yana ve eşit bir miktarda iletir. İletilen sıvı basıncı balatalarda çok büyük br kuvvet oluşturur. Oluşan bu kuvvet diski sıkıştırarak tekerin dönmesini yavaşlatır. 2. Esma
  Devamlı Üye

  Sıvıları katılardan ayıran özelliklerden biride basınçı her yöne iletmeleridir. Bununla ilgili bir çok örneği etrafınızda görebilirsiniz. En kolay örnek ise balon örneğidir. Sıvılar genellikle kapladıkları bölgenin şeklini alırlar ve siz elinizle müdahale ettiğiniz zaman bölgenin her tarafına geçerler. Böylelikle basınçı iletmiş olurlar.
+ Yorum Gönder


sıvıların basıncı iletme özelliği hayatımıza hangi kolaylıkları sağlar,  sıvıların basıncı iletme özelliği hayatımızda hangi kolaylıkları sağlar,  sivilarin basinciiletme ozellikleri,  sıvıların basıncı iletme özelliklerin hayatımıza hangi kolaylıkları sağlar,  katilarin basinci iletme ozelligi