+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Yağışların tarımsal faaliyetle ilişkisi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Yağışların tarımsal faaliyetle ilişkisi nedir
  Yağışların tarımsal faaliyetle ilişkisi nedir

  Yağış yani yağmurlar tarımsal faaliyetlerde önemli yer tutar. Yağışlar ürünlerin oluşumu, gelişmesi ve yetiştirilmesi ile doğrudan ilişkilidir. Örneğin bir patlıcan bitkisi düşünün. Bu bitkinin fidesinin dikildiği andan itibaren yağışlara ihtiyacı vardır. Fidenin büyüyüp gelişmesi için yağış, gübre gibi faaliyetlerle desteklenmesi gerekir.

  Ancak yağışlar patlıcanın bitki haline geldikten sonra kesilmesi gerekir. Bunun nedeni ise gökyüzünden yağmur şeklinde gelen yağışlar bitkinin verdiği ürünlerde çürütücü etki yapar. Bu nedenle çiftçi arkadaşlarımız damlama sistemi denilen yerden sulama yaparlar. Zaten yaz aylarında ürün veren patlıcan bitkisi de yaz aylarında fazla yağış almaz.

  Yağışlar şeftali üretimi için oldukça önemlidir. Örneğin şeftali aşırı yağışları sevmesede ürünün gelişimi esnasında kısa süreli yağışlar meyvelerin daha iri ve renkli olmasını sağlarken tat olarak güzellik katar.

  Bir yağış türü olmasa da kıra oluşumu bitkilerin ürün verimini oldukça düşürür. Mesela patlıcan bitkisi kıra düşmesi ile ürün verimini tamamen keser. Bu nedenle kış aylarında yediğimiz patlıcanların tümü seracılık faaliyetleri ile kıra etkisinden korunarak üretim yapılır.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Yağışlar uzun süre gelmediği sürece tarımsal faaliyetlerde de etkili olmaktadır. Çünkü yağış tarım için önemli yer tutmaktadır. Fakat yağışlar fazla bir şekilde gelirse buda meyvelerin veya bitkilerin bozulmasına sebep olur.
+ Yorum Gönder