+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Hücrenin tarihsel gelişimi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Hücrenin tarihsel gelişimi nedir
  Hücrenin tarihsel gelişimi

  Hücre ilk defa 1665 yılında Robert Hooke tarafından keşfedilmiştir.
  Robert Hooke şişe mantarından aldığı kesiti mikroskopta incelemiş ve oda şeklinde yapılar görmüştür. Gördüğü bu yapılara “HÜCRE” adını vermiştir.
  Yaklaşık 200 yıl sonra Brawn (1831) bitki hücresinde çekirdeği buldu.Purkinje, Schwann ve Mohl gibi araştırmacılar hücre içindeki yapıya “Plazma” adını verdiler. Daha sonra hücreyi dış ortamdan ayıran bir zar bulundu. Böylece yavaş yavaş canlıların hücrelerden yapıldığı fikri yayılmaya başladı.
  Bütün bu gelişmelere dayanarak 19. asrın başında botanikçi Schleiden 1838 ve zoolog Schwann 1839’da “bütün canlıların hücrelerden medya geldiği” söyleyerek hücre teorisinin temelini attılar.daha sonra hücre teorisi, 1858 yılında Rudolf Virchow’un eklediği yeni maddelerle aşağıdaki şeklini almıştır:
  1.Bütün canlılar bir veya birçok hücreden meydana gelmiştir.
  2.Hücreler, canlıların en temel yapısal ve fonksiyonel birimidir.
  3.Hücreler, kendilerinden önceki hücrelerin bölünmesiyle medya gelirler.
  Sitolojideki son çalışmalar ve yüksek yapılı canlılar dikkate alındığında, bu maddelere ek olarak iki yeni maddenin eklenmesi ön görülmektedir:
  4: Çok hücreli canlıların hücreleri farklı guruplar altında bir araya gelerek tek bir birim gibi işlemekteler ( Doku oluşumu ).
  5. Çok hücreli canlıların hücreleri bölünme ,hareket, kendilerine özgü şekil alma ve gerekli fonksiyonları gerçekleştirebilmek için birbirlerine yada katı bir yüzeye temas etmek zorundadır
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Hücre, bir canlının yapısal ve işlevsel özellikler gösterebilen veya canlının canlılık özellikleri taşıyan yapı ve görev bakımından en küçük yapı birimidir. Üstelik canlılar hücrelerden meydana gelirler. Hücre çeşitleri vardır.
+ Yorum Gönder