+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Yaya kaldırımı bulunan ve bulunmayan yollarda yürüme kuralları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yaya kaldırımı bulunan ve bulunmayan yollarda yürüme kuralları
  Yaya kaldırımı ile ilgili bir çalışmam var, bu konuyu lütfen bana bulun, yay kaldırımı varsa nasıl dsavranmalıyız, ve yaya kaldırımı yoksa nasıl davranmalıyız.Yaya kaldırımı olmayan yollarda yayaların nasıl hareket etmesi gerekiyor bana bu konuda bilgi verebilir misiniz? 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Kaldırımın Olmadığı Ya da Kısıtlandığı Alanlarda Yürüme


  Kaldırımın Olmadığı Alanlarda Yürüme.png  Özelikle iki küçük yerleşim yeri arasındaki taşıt yollarında bazen kaldırım olmaz ve yolun hemen yanlarında dar banketler bulunabilir. Şaşırtıcıdır ve ne yazık ki bazen şehir ya da kasabanız içinde de böyle caddeler bulunabilir. Bazen de ağabey ve ablalarınız araçlarını kaldırım üzerine park etmişler ve sizlere yürümek için çok sınırlı bir yer bırakmışlar, bazen onu bile unutmuşlardır. Ne yapacaksınız? Öncelikle bu tür yolları kullanmamanızı söyleyeceğiz. Mutlaka kullanacaksanız ya da birden böyle bir durumla karşılaştınız? Yolunuz her iki tarafında da siz yayalara ayrılan imkanlar birbirinin aynı. Yani sağ, soldan daha güvenli değil. Hemen yolun soluna geçin ve yolun sol tarafındaki, kaldırım ya da banketleri kullanın. Böylelikle yürürken karşıdan gelen trafiği görme ve olası tehlikelere biraz önlem alma şansınız olacaktır. Düşünün sağda yürürseniz, arkanızda gözünüz yok ki, gelen araçları fark edebilesiniz! Çocuklar, gençler. Biliyoruz, ülkemizde yaygın değil ve şimdilik bulunmuyor. Ancak bakarsınız yakında satılabilir. Yaya reflektörlerinden söz ediyoruz. Bunlar üzerlerine gelecek ışıkları yansıtacak özellikte, giysinize takılabileceğiniz küçük parçalardır. Hani bazen, bisikletlerimizin tekerlerine taktığınız şeyler gibi. Özellikle alacakaranlıkta ve gece yürürken bu tür reflektörlerin, sürücülerce fark edilmenizde çok etkili oldukları bilinmektedir. Uygulayabileceğiniz, bir diğer basit önlemde yine karanlıkta, ışığı daha fazla yansıtan sarı vb. renkli giysi ya da ceketleri giymektir.  Kaldırımlı Alanlarda Yürüme.png


  Kaldırımların bulunmadığı yerlerde trafiğin akışına ters yönde yürüyün ve karşıdan gelen araçlara dikkat edin.
  Karşıya geçerken yaya geçitlerini, üst ve alt geçitleri, ışıklı trafik işaret ve işaretçilerinin bulunduğu yerleri, hiçbiri yoksa köşe başlarını tercih edin.
  Duran araçların arasından, önünden, arkasından karşıya geçmeyin.
 3. Ziyaretçi
  Ya mineli isimli ablacım benim isteğim bu ama sen yanlızca yaya kaldırımı bulunmayan yerlerde yürüme kurallarını araştırmışsın. yeterli olmadı.
 4. Ziyaretçi
  Yaya kaldırımı bulunmayan yollarda yürüme kuralları

  Yaya kaldırımı bulunmayan yollarda yürümek gerekirse taşıtlara göre ters yönden yani taşıtlar sizi siz onları görecek şekilde yürümelisiniz. Çift şeritli yolda sağdan değil soldan yürünmelidir.
  Varsa banketi kullanmalısınız.

  * Yaya kaldırımı yoksa yolun solundan yürünmelidir
  * Trafik polislerinin uyarılarına işaretlerine uyulmalıdır.
  * Trafik lambalarının olduğu yerlerde yeşil ışık yanmadan yol bomboş olsa bile geçilmemelidir.
  * Lamba ve trafik polisi yoksa önce sola sonra sağa tekrar sola baktıktan sonra yol uygunsa karşıya geçilmelidir.

 5. Ziyaretçi
  YAYA KALDIRIMI BULUNAN YOLLARDA YÜRÜME KURALLARI :
  1)Yayalar daima kaldırımdan yürümelidir.
  2)Yaya kaldırımı yoksa yolun solundan yürünmelidir.
  3)Trafik polislerinin uyarılarına,işaretlerine uyulmalıdır.
  4)Duran taşıtının önünden,arkasından geçilmemelidir.
  5)Hareket etmeye başlamış bir taşıta binilmeye çalışılmamalıdır.
  6)Taşıtlara hiç bir şekilde tutunulmaya çalışılmamalıdır.
  7)Yaya kaldırımında koşulmamalıdır.
  8)Yaya kaldırımındaki çukurlara dikkat edilmelidir.
  9)İtişmeden yürünülmelidir.
  ARKADAŞLAR BENDEN BU KADAR İNŞALLAH BEĞENİRSİNİZ

 6. Gülşen
  Devamlı Üye
  Yaya kaldırımlarının olmadığı yollarda yayaların yolun sol kenarını kullanmaları gerekir. yaya kaldırımlarının olmadı yerlerden geçmek zorunda olan yayaların önce sola sonra sağa daha sonra tekrardan sola bakarak geçmeleri gerekir. Trafik ışıklarına dikkat ederek geçmeleri gerekir.

+ Yorum Gönder


yaya kaldırımı bulunan ve yaya kaldırımı bulunmayan yollarda yürüme davranışları,  yaya kaldırımı bulunan ve yaya kaldırımı bulunmayan yollarda yürüme davranışlarını gözlenmesi,  yaya kaldırımı bulunmayan yollarda yürüme,  yaya kaldırımı bulunan ve yaya kaldırımı bulunmayan yollarda yürüme ile ilgili kurallar,  yaya kaldırımı bulunmayan yollarda yürüme kuralları,  yaya kaldırımı bulunan ve bulunmayan yollarda yürüme kuralları