+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Akraba evliliği ile ilgili roportaj yapıyorum soru hazırlamamda yardımcı olabilirmisiniz Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Akraba evliliği ile ilgili roportaj yapıyorum soru hazırlamamda yardımcı olabilirmisiniz
  akraba evliliği ile ilgili roportaj yapıyorum soru hazırlamamda yardımcı olabilirmisiniz? Akraba evliliği ile ilgili yapacağım röpörtajda nasıl sorular sormalıyım bana sorabileceğim sorular konusunda fikir verebilir misiniz. Bana bu konuda çok acil yardım gerekiyor bana yardım ederseniz çok memnun olurum. 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Ülkemizde her gün binlerce kişi evleniyor. Akraba evliliklerinin bu evliliklerden farkı nedir?
  Aynı soydan gelen kişilerin yaptığı evliliğe AKRABA EVLİLİĞİ denir. Akrabalık; anne soyundan gelebileceği gibi baba soyundan da gelebilir. Her ikisi de aynı derecede önemlidir.
  Akraba evliliği genel olarak iki derecede incelenir:

  Anne veya babalarından biri kardeş olan bir çiftin yaptığı evliliklere 1.DERECE AKRABA EVLİLİĞİ (Kuzen Evlilikleri) denir.
  Büyükanne veya büyükbabalarından biri kardeş olan çiftlerin yaptığı evliliklere ise 2.DERECE AKRABA EVLİLİĞİ (Torun Evlilikleri) denir.

  Akraba evliliklerinin çocuklardaki etkisi nasıl oluşur?
  Her çocuk anne ve babanın özelliklerini taşır. Anne babanın özellikleri kromozomlar üzerindeki genlerle çocuklara taşınır. Bu genler bir çifttir. Aynı soydan gelen kişilerin gen özellikleri benzerdir.

  Her ikisi de bir bozuk gen taşıyan anne babadan doğan çocuklar sağlam geni alırsa SAĞLIKLI olur.
  Anne veya babadan bir sağlam bir hastalıklı gen alırsa TAŞIYICI olur. Kendileri hasta olmasa bile hastalığı bir sonraki nesile taşırlar. Evlendiğinde hastalıklı çocuk sahibi olma ihtimali vardır.
  Anne ve babanın her ikisinden de hastalıklı gen alan çocuk HASTA olur.
  Akraba dışı evliliklerde hasta çocuk sahibi olma ihtimali düşüktür!

  Akraba Evliliklerinde En Sık Rastlanan Hastalıklar
  Kan Hastalıkları
  Göz, kulak, kalp ve şeker hastalıkları,
  Zeka geriliği, fenilketonüri
  Vücut yapısındaki bozuklukları sayabiliriz.
  Bunların yanında hastalıklı çocukların topluma ve ailesine getirdiği yük ve sorunlar da çok önemlidir. Hasta çocuğun yaşam kalitesi çok düşük olacak, ilaçlara ve çevresine bağımlı olarak yaşayacak belki de toplumdan itilecektir. Hasta çocuğa sahip olan anne baba hem maddi, hem manevi yük altında kalarak yıpranacaklardır. Mümkün olduğunca akraba evliliğinden kaçınarak çocuğumuzun sağlığıyla kumar oynamayalım.
 3. Ziyaretçi
  bende anket yapıyorum soru önerir misiniz?
 4. Gülşen
  Devamlı Üye
  Akraba evliliğini neden tercih ettiklerini sorabilirsiniz. Akraba evliliğinin avantajlı ve dezavantajlı yönlerini sorabilirsiniz. Akraba evliliğinin engelli bebek doğumuna nedne olduğunu ve evlilik yaparken bu konuda bir korkularının olup olmadığını sorabilirsiniz. Akraba evliliği yapmış olmaları çevreleri tarafından nasıl karşılanmış ve akraba oldukları için evliliklerine müdahale olup olmadığını sorabilirsiniz.

+ Yorum Gönder


akraba evliliği ile ilgili röportaj soruları,  akraba evliliği röportaj soruları,  akraba evliliği ile ilgili röportajlar,  akraba evliliği röportaj,  akraba evlilikleri ile ilgili röportaj soruları,  akraba evliliği ile ilgili anket