+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Ayağını yorganına göre uzat ile ilgili bir hikaye Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ayağını yorganına göre uzat ile ilgili bir hikaye
  Ayağını yorganına göre uzat ile ilgili bir hikaye var mı varise bu hikayenin kısa bir özetini verebilir misiniz. bunun dışında Ayağını yorganına göre uzat şeklinde olan bu atasözünün tam olarak ne gibi bir anlamı vardır. 2. Mine
  Devamlı Üye

  Ayağını yorganına göre uzat ile ilgili bir hikaye

  KONU: "AYAĞINI YORGANINA GöRE UZAT."
  Açıklama Yapmak İçin İzlenecek Yol:
  Açıklamamızın amacı; masraflarımızın ve yatırımlarımızın gücümüz ölçüsünde olması gerektiğidir. Buna göre şöyle bir düşünce düzeni kurabilirsiniz:
  1 - Parasını idare etmeyi bilmeyen insanların uğrayacağı güç
  durumlar açıklanabilir.
  2 - Yetişkin insanlar, para harcama eğilimleri yönünden ele
  alınıp incelenebilir.
  3 - Konuyla ilgili örnekler verilebilir.
  4 - Para harcama konusunda bilinçli kişilerin durumu anlatıla-
  bilir.
  5 - Fikir ve görüşlerin derlenmesi, sonuç.
  öRNEK ÇALIŞMA:
  "Bazı insanlar vardır; kendi güçlerini ve maddî durumlarını gerektiği şekilde değerlendiremezler. Yani, kendi kendilerine karşı bir çeşit vurdumduymazlık içindedirler. Nerden geldiğini düşünmeden ölçüsüz yatırımlarda bulunur, har vurup harman savururlar. Tabii ki, böyle düşüncesiz hareketler yüzünden sonunda yine kendileri zarar görürler. "Ayağını yorganına göre uzat" sözü böyle ölçüsüzlüklerde bulunan insanlara uyarı niteliğinde söylenir.
  Hayatı anlamış, olgun bk insan, böyle pişmanlık verici durumlara düşmemek için önce kendini tanır, maddî durumunu değerlendirir, sınırlar. Varlığının bilincine varmak insanı gereksiz hareketlerden ve ölçüsüzlüklerden alıkoyar.
  Anlaşılıyor ki, herkesin maddi sıkıntılardan korunması kendi elindedir. Herkes gönlünce birçok şeye sahip olmak ister. Ama akıllı bir insan gereksiz ve aşırı isteklerden sakınır. Yapılması, kendi kudreti ve şartları içinde mümkün olan şeylere yönelir. Kudretiyle - isteklerini, geliriyle - giderini ayarlayabilen bir kimse ölçüsüzlüklerin kurbanı olmaktan uzaktır.
 3. Ziyaretçi
  bazı insanlar vardır.ayaklarını yorganlarına göre uzatırlar.ama bu yanlıştır
 4. Nesrin
  Devamlı Üye
  Atasözü demek bilindiği gibi atalarımızın yaşamış oldukları olaylardan esinlenerek bizlerin de ders çıkarması amacı ile söyledikleri öğüt verici sözlerdir. bunlar bilindiği gibi anonimdir. bir örnek verelim ayağını yorganına göre uzat. bu atasözünde anlatılmak istenen kişinin kazandıklarına göre harcama yapması anlamına gelmektedir.

+ Yorum Gönder


ayağını yorganına göre uzat ile ilgili hikaye,  ayağını yorganına göre uzat hikayesi,  ayağını yorganına göre uzat ile ilgili hikayeler,  ayağını yorganına göre uzat atasözü ile ilgili hikayeler,  ayağını yorganına göre uzat atasözü ile ilgili hikaye,  ayağını yorganına göre uzat atasözünün hikayesi