+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Deli fişek isimli romanın özeti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Deli fişek isimli romanın özeti
  Deli fişek isimli romanın özeti lütfen çok acil deli fişek isimli romanın özeti teşekkür ederim. bunu dışında bana bu deli fişek adlı romanı yazan kişinin isminin ne olduğunu v onun hakkında bana kısa kısa bilgiler verebilir misiniz. teşekkür ederim. 2. Mine
  Devamlı Üye

  Deli fişek isimli romanın özeti

  Kitabın Özeti:Kitap büyük şehrin fakir mahallelerinde yaşayan Zeze ve onun en yakın dostlarının öyküsünü anlatıyor. Üstelik bu dostlar sadece insanlardan ibaret değil. Sözgelimi kitaba adını veren şeker portakalı ağacı da bu dostlardan birisi. Yani Zeze'nin dünyası yaşadığı çevreyle kıyaslanmayacak kadar renkli ve zengin.
  Zeze’nin annesi Kızılderili kökenli babası Portekizlidir. Zeze’nin yedi kardeşi vardır. Kendisi ailenin dördüncü çocuğu olup iki ablası bir ağabeyi ve kendinden küçük bir erkek kardeşi vardır. En büyük ablası Jandira başı sıkıştığında Zeze’nin koruyucusu olan ablası Gloria ağabeyi Totoca ve çok sevdiği küçük kardeşi kendi tabiriyle Kral Luis. (Bu karakterler kitapta ismi ençok kullanılanlardır.)
  Zeze’nin 5 yaşına bastığı günlerde ailesi ekonomik açıdan çok zor günler geçiriyordu. Babası işten çıkarılmıştı. Ailenin tüm yükünü annesi çekiyordu. Bu nedenle ailenin diğer üyeleri de fırsat buldukça çeşitli işlerde çalışmaya başladılar. Zeze de ayakkabı boyayarak en azından kendi harçlığını çıkarıyor. Bir süre sonra kirası daha ucuz bir eve taşınmak zorunda kalan Zeze kitaba adını veren şeker portakalı ağacı fidanıyla yeni taşındıkları evde tanışır. Şeker portakalı fidanı Zeze’nin en iyi sırdaşı oyun arkadaşıdır artık. En mutsuz anlarında ceza aldığında hep en yakın dostuna koşar.

  Zeze çok yaramaz bir çocuktur. Tüm komşuları ev halkı Zeze’nin yaramazlıklarından nasibini alır. Yaramazlıklarından dolayı Zeze çok ceza almıştır veya çok kötü şekilde dövülmüştür. Dayak Zeze’nin çok üzülmesine sebep olmaktadır ama aile bireyleri Zeze’nin yaramazlıklarını durdurmanın tek yolunun bu olduğunu düşünmektedirler. Dayaktan tek korunağı ise ablası Jandira’dır. Başı her sıkıştığında Jandira’nın yanında alır soluğu.


  Zeze’nin çocukluğunda ki önemli olaylardan biriside bir Portekizli olan Manuel Valaderes’le tanışmasıdır. Manuel Valaderes zengindir ve yetişkin bir çocuk sahibidir. Zeze Manuel Valaderes’i babası kadar sevmiştir ve tüm sırlarını düşüncelerini hayallerini onunla paylaşmaktadır. Manuel Valaderes de Zeze’yi çok sevmektedir. Bu sevgi o kadar güçlenir ki Zeze Manuel Valaderes’ten kendisini babasından istemesi ister. Ama talihsizliğin bir türlü peşini bırakmadığı Zeze bir baba olarak gördüğü Manuel Valaderes’i bir trafik kazasında kaybeder. Aynı zamanda bir yol yapımı sebebiyle Şeker Portakalı fidanının da kesileceğini öğrenen Zeze’nin dünyası yıkılır. Yataklara düşer. Günlerce yarı baygın yatan Zeze ziyaretçi akınına uğrar. İnsanlar o nekar yaramaz olsa da onu ne kadar sevdiklerini gösterirler. Kitap Zeze’nin iyileşip kendine gelmesiyle sona erer

 3. Ziyaretçi
  ewet aynen öyle bence öyle bişi yok:P
 4. Ziyaretçi
  bu deli fişek adlı romanın özeti deil onun 1. serisi olan şeker portakalının özeti

 5. Ziyaretçi
  Özetiniz çok güzel olmuş ancak bu Şeker Portakalı'nın özeti.. Birde biri bu hikaye gerçek değil gibi birşey demiş.. Bence gerçek, çünkü Şeker Portakalı'nın 2. kitabında yani Güneşi Uyandıralım kitabında Zezé'yi zengin bir aile evlat ediniyor. Evlat edinilince Zezé'nin soyadı Voscencelos oluyor. Hem, adı üzerinde bu bir hikaye. Biraz abartılmış da olsa gerçek birşey anlatılıyor bence burada. Şeker Portakalı'nda Manuel Valadres yani Zezé'nin deyimiyle Portuga'nın Mangaratiba adlı trenin onu öldürmesindeki acıyı okuduğumda, ve her okuyuşumda ( en az 15 kere) hüngür hüngür, kimsenin tahmin edemeyeceği şekilde ağlıyorum. L
  tfen Delifişek özetini de koyun. Güneşi Uyandıralım kitabını bitirdiğim anda hemen okuyacağım ama duramıyorum, ayrıntılı bilgileri de öğrenmek istiyorum . . .

 6. Ziyaretçi
  delifişek özeti yok mu

 7. Ziyaretçi
  deli fişek özeti lazımm

 8. Ziyaretçi
  deli fişek yok mu yaaaaaaa offfffffffffffffff bana şeker portakalının özeti değil deli fişeğin özeti lazımmmmmmm

 9. Ziyaretçi
  neden acılmıyooooooooooooooooooooooooooooooooooo ya offffffffffffffffffff

 10. Ziyaretçi
  neden delifişeğin özeti yok

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


deli fişek özet,  deli fişek özeti,  deli fişeğin özeti,  delifişek özeti