+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Cumhuriyetle ilgili kısa kompozisyon örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Cumhuriyetle ilgili kısa kompozisyon örneği
  Cumhuriyetle ilgili kısa kompozisyon örneği 2. AciLForum
  Moderators

  Cumhuriyetle ilgili kısa kompozisyon örneği
  CUMHURİYET

  Devleti idare edenlerin seçimle iş başına geldiği yönetim şekline cumhuriyet denir. . Dünyadaki devletlerin çoğu cumhuriyetle yönetilir. Cumhuriyetle yönetilen ülkelerde egemenlik milletindir. Millet, devleti yönetecek kişileri kendisi seçer. Böylece halk kendi kendini yönetmiş olur.

  Yurdumuz cumhuriyete Kurtuluş Savaşı’ndan sonra kavuştu. Önceleri devletimizin adı OSMANLI DEVLETİ idi. Devlet İdaresinde bütün yetki padişahın elindeydi. Osmanlı Devleti, Birinci Dünya Savaşı’nda yenik sayıldı. Düşmanlar yurdumuza girdiler. Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı. Birçok yerde toplantılar yaptı. Hakkımızı “Ya istiklal, ya ölüm” parolası altında birleştirdi.23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. Mustafa Kemal meclis başkanı seçildi. Ordumuz, İnönü Savaşlarını kazandı. Peşinden Sakarya Meydan Muhaberesi ile Başkomutanlık Meydan Savaşı’nı da zaferle noktaladık. Yunanlılarla ve Birinci Dünya Savaşı’nı da savaştığımız devletlerle 24 Temmuz 1923’te Lozan Barış Antlaşması imzaladık. Bütün dünya devletleri, Türkiye’nin bağımsız bir devlet olduğunu kabul ettiler. Yurdumuz yeniden egemenliğine kavuştu. Türkiye Büyük Millet Meclisi, 29 Ekim 1923’te cumhuriyeti ilan etti. Devletimizin adı TÜRKİYE CUMHURİYETİ oldu. Atatürk ise, ilk cumhurbaşkanımız olarak göreve başladı.

  Cumhuriyet idaresinde devlet anayasaya uygun kanunlarla idare edildi. Kanunlar ise halkın seçtiği miller vekilleri yapar. Devlet başkanına CUMHURBAŞKANI denir.

  Halkı yöneten insanlar, seçimle iş başına gelirler. Halk, istediğini seçer, istemediğini seçmez. Seçilen kişiler halka karşı sorumludurlar. İşte bütün bunlardan dolayı cumhuriyet en iyi yönetim şeklidir.

  YAŞASIN CUMHURİYET!
 3. Ziyaretçi
  güzel olmuş
 4. Ziyaretçi
  Sınav ıcın çalısm kagıdı hazırlıyodum kısa ve oz 1 sayfayı dolduracak sekılde bir komposızyon güzel olmus

 5. Ziyaretçi
  cok güzel olmuş tam istediğim gibi.bir sayfayı dolduracak sekilde.

  teşekkürler

 6. Ziyaretçi
  ıyı olmus tam ıstedıgım gıbı

 7. Ziyaretçi
  selam güzelmiş dostlar hoca sınavda sorcak

 8. Ziyaretçi
  emeğe saygı çok güzel olmuş işime çok yarar kısa ve ö muhteşem ! LÜTFEN EMEĞE SAYGI

 9. Ziyaretçi
  edebiyatçı kompozisyon istedi bende bunu değiştirerek yazıcam süper

 10. Ziyaretçi
  valla çok güzel olmuş performans odevinden 100 den beş aldım elinize saglık

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


cumhuriyet ile ilgili kompozisyon kısa,  cumhuriyetle ilgili kompozisyon kısa,  cumhuriyetle ilgili kompozisyon örnekleri,  cumhuriyet ile ilgili kompozisyon örnekleri,  büyük millet meclisi ile ilgili kompozisyon kısa,  cumhuriyet ile ilgili kısa kompozisyonlar