+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Sonbahar ve yağmurlarla ilgili kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sonbahar ve yağmurlarla ilgili kompozisyon
  ben sonbahar ve yağmurlar ile ilgili bir kompozisyon istiyorum 2. HARBİKIZ
  Moderator

  Sonbahar hakkında kompozisyon
  Sonbaharla ilgili kompozisyon


  Sonbahar, yaz ve kış mevsimleri arasında yaşanan dört mevsimden biridir. Her iki yarım kürede ayrı zamanlarda yaşanmakla birlikte kuzey yarım kürede ve dolayısıyla ülkemizde Eylül, Ekim, Kasım aylarını kapsar.

  Güz, hazan olarak da adlandırılan sonbahar, gündüzlerin kısalıp gecelerin uzadığı, güneşin etkisinin daha az hissedildiği, serin, yağışlı günlerin arttığı, ağaçların yapraklarının sararıp döküldüğü, otların kuruduğu, göçmen hayvanların daha sıcak yerlere gitmek için göç hazırlığına başladığı, kış uykusuna yatan hayvanların bu dönem için hazırlık yaptığı, meyve ve sebze çeşitliliğinin yaz meyve ve sebzelerinden kış çeşitliliğine döndüğü yazdan kışa geçiş mevsimidir.
 3. HARBİKIZ
  Moderator
  sonbahar

  Bir hüzün mevsimidir aslında sonbahar hayatımızın geçen her bir günü düşen bir sarı yaprak misalidir ömrümüzden. Yeşilin canlılığını yitirdiği, yerini sarı yapraklara bıraktığı sonbahar mevsimi aşıklara hüzün, şairlere ilham, filmlere konu olmuştur her zaman.

  Hazan gecelerin hazin öyküsünü anlatmıştır pek çok şarkı ve pek çok film yağan sonbahar yapraklarının altında ayrılan sevgilileri işlemiştir. Gerçekten hüzün dolu mudur sonbahar mevsimi yoksa bir yenilenme süreci mi?

  Bütün bir senenin bizde bıraktıklarını üzerimizden atıp yepyeni, ışıl ışıl bir geleceğe ilk adımda sayılabilir belkide. Hani o kirlenmiş, yıpranmış canlılığını kaybetmiş yapraklar teker teker sasarıp düşsede biliriz ki her ilkbaharda yeni, taze ve canlıları gelecektir yerine.
 4. Ziyaretçi
  cok edebi biraz daha kolay olmalı

 5. Ziyaretçi
  çooooook guzel cnm
  hayal gücün çok genis

 6. Ziyaretçi
  bu harika çok guzel hayatım

 7. Ziyaretçi
  vay be super beni benden aldi

 8. Zeyneb
  Bayan Üye
  Sonbahar yaz ve kış mevsimleri arasında yaşanan dört mevsimden biridir. Her iki yarım kürede ayrı zamanlarda yaşanmakla birlikte kuzey yarım kürede ve dolayısıyla ülkemizde Eylül Ekim Kasım aylarını kapsar.

  Güz hazan olarak da adlandırılan sonbahar gündüzlerin kısalıp gecelerin uzadığı güneşin etkisinin daha az hissedildiği serin yağışlı günlerin arttığı ağaçların yapraklarının sararıp döküldüğü otların kuruduğu göçmen hayvanların daha sıcak yerlere gitmek için göç hazırlığına başladığı kış uykusuna yatan hayvanların bu dönem için hazırlık yaptığı meyve ve sebze çeşitliliğinin yaz meyve ve sebzelerinden kış çeşitliliğine döndüğü yazdan kışa geçiş mevsimidir


+ Yorum Gönder