+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda İllerde yetişen meyveler nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İllerde yetişen meyveler nelerdir
  ilerde yetiştirilen meyveler nelerdir. her ilde yetişen meyveler farklımıdır. Bana illerde yetişen meyveler konusunda bilgi verebilir misiniz? Hangi şehir hangi meyveler ile ünlenmiştir bana bu konuda çok acil bilgi gerekiyor bana illerde yetişen meyveler konusunda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. HARBİKIZ
  Moderator

  Meyve : Bursa Yöresi’nde yoğun olarak yetiştirilir. Şeftali, kiraz, çilek, kestane ve üzüm başlıcalarıdır.

  Meyve : Bölge kendine özgü meyve üretimi ile diğer bölgelerden ayrılır. İncir, turunçgil ve üzümün yanı sıra elma ve kiraz üretimi de önem taşır.

  Kayısı yoğun olarak Malatya’da sulanabilen alanlarda, özellikle Fırat ve Tohma kıyılarında yetiştirilir. Ayrıca Malatya, Elazığ ve Erzincan’da dut üretimi yapılır. Akarsu boylarında elma bahçeleri bulunur.

  Amasya’da elma, Kastamonu’da erik, Rize’de turunçgiller, Orta Karadeniz’de üzüm, Batı Karadeniz’de kestane tarımı yaygındır.
  Meyve : Bölgenin karpuz üretiminde ayrı bir yeri vardır. Özellikle Diyarbakır çevresinde ağırlığı 20 kg’ı aşan karpuz yetiştirilmektedir.
 3. Ziyaretçi
  armut hangi ilde yetişir?
 4. Gülşen
  Devamlı Üye
  Her ilimizide farklı meyveler yetişmektedir. Bursada şeftali, çilek ve kestane yetişiyor. Akdeniz bölgesinde antalyada, mersinde ve adanada narenciye yetişmektedir. Antalyada mısır yetiştiricliği yapılmaktadır. Giresunda fındık gaziantep ve sisirtte fıstık yetişmektedir diyabakırda ise en çok karpuz yetişmektedir. Ege bölgesinde ise en çok üzüm yetişmektedir.

+ Yorum Gönder


şehirlerde yetişen meyveler,  illerde yetişen meyveler