+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Beni Selim kabilesinden bin kişilik bir grubun imanına sebep olan kertenkele meselesi ne idi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Beni Selim kabilesinden bin kişilik bir grubun imanına sebep olan kertenkele meselesi ne idi
  Beni Selim” kabilesinden bin kişilik bir grubun imanına sebep olan kertenkele meselesi ne idi. bunun dışında kertenkele meselesi tam olarak hangi nedenden dolayı gerçekleşmiştir. bunun dışında kertenkele meselesi tam olarak ne zaman meydana gelmiştir. 2. HARBİKIZ
  Moderator

  Bir gün göçebe bir Arap kertenkeleyi elbisesinin kolunda saklayıp Hz. Peygamber (s.a.v)’in yanına gelerek yüksek bir sesle: “ Bu kertenkele sana iman etmedikçe ben iman etmem.” deyip kertenkeleyi yere attı. Resulullah (s.a.v); “Ey kertenkele!” diye buyurdu. Kertenkele herkesin işiteceği açık bir dille; “Buyurun, emredin” dedi. Resulullah (s.a.v); “Kime tapıyorsun?” diye sordu. Kertenkele, “Arşı gökte, rahmeti cennette, azabı da cehennemde olan Allah’a” dedi. Resulullah (s.a.v); “Ben kimim?”diye buyurdular. Kertenkele; “Sen alemlerin Rabbinin Resulü ve Peygamberlerin sonuncususun. Seni tasdik eden kurtuluşa erer, seni tekzip eden ziyana uğrar.” dedi.
  Göçebe Arap bunları duyunca çok etkilenip Hz. Peygambere dönerek şöyle dedi:
  “Şehadet ederim ki, Allah birdir, eşi yoktur, sen ise O’nun Resulüsün.”
  Göçebe Arap bunları dedikten sonra kamil bir imanla kabilesine doğru döndü, onları İslam’a davet etti, neticede onun kabilesinden bin kişi Müslüman oldu.
 3. Ziyaretçi
  birilerinin imanini parlatacagim diye olmamis hikayelere basvurmayin.cenabi allah yasin suresinde peygamberimize söyle buyuruyor mealen onlarin boyunlarina kelepceler gecirdik bakislarini yukari dogru yönelttik sen ne dersen de onlar iman etmezler sen sadece bizi hic görmedigi halde bize iman edenlere bizi anlat.hal böyle iken peygamberimizin böyle kurnaz zirzoplara herhangi bir sey ispat etmek icin gösteri yaptigina dair anlatimlar sadece uydurmadir.imani öncelikle kuranda arayalim.yoksa din hurafeler ve anlatmalar yigini haline gelir
 4. Nesrin
  Devamlı Üye
  Söylenenlere göre peygamber efendimiz hazreti muhammed kertenkelenin öldürülmesini emretmiştir. bunun üzerine nedeni sorulunca peygamber efendimiz bunun nedenin kertenkelenin hazreti ibrahimin atıldığı ateşi üflemiş olmasıdır. bunun ne kadarı doğru bilmiyorum çünkü bende sadece okuduğumu yazdım.

+ Yorum Gönder