+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Ülkemizin ilk kadın pilotu kımdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ülkemizin ilk kadın pilotu kımdir
  ülkemizin ilk kadın pilotu kımdir. bu ilk kadın pilot hakkında bana bilgi verebilir misiniz. mümkünse ilk kadın pilot hakkında vereceğinizi bilgi özellikle bu kadın pilotun hayatı ile alakalı olsun lütfen cevabı kısa bir zaman da verin çünkü çok acil. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Ülkemizin ilk kadın pilotu kımdir  Bedriye Tahir Gökmen, ilk Türk kadın pilottur. Gökmen Bacı adıyla tanınır.

  1932 yılında Vecihi Uçuş Okulu'nda havacılık eğitimine başladı. Bir yandan memurluk yaparken bir yandan uçuş eğitimlerini sürdürdü. 1933'te bröve aldı. Abdurrahman Türkkuşu ona Gökmen lakabını takmıştı. Gökmen Bacı olarak tanınan Bedriye Tahir, 1934’te Soyadı Kanunu çıkınca Gökmen soyadını aldı.

  Bedriye Tahir, havacılık uğraşısı yüzünden çok tepki aldı, engellemelerle karşılaştı. Havacılık ile uğraştığı için aylığından ceza kesildi, sonunda işinden kovuldu.

  1934 yılında Vecihi Okulu, brövelerin onaylanması için öğrencilerin Hava Kuvvetleri Müsteşarlığı tarafından sınavdan geçirilmesini istemişti. Ancak sınav heyeti geldiğinde okulun tek faal uçağı kırım geçirmiş olduğundan sınav yapılamadı, heyet yeniden gelmeyi kabul etmeyince okul kapandı ve Gökmen Bacı’nın pilotluğu onaylanmadı. O sırada işinden çıkarılan Bedriye Tahir Gökmen’in daha sonraki hayatı bilinmemektedir. Ancak ilk Türk kadın pilot olarak havacılık tarihinde yerini almıştır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Bedriye Tahir Gökmen bilindiği gibi ülkemizin ilk kadın pilotu olarak türk tarihine adını ilkler olarak yazdırmıştır. bunun dışında Bedriye Tahir Gökmen bilindiği gibi havacılık eğitimini aldı ve bir çok erkeğe inatla pilot olmayı başardı kendisi kadınların gurudur.
+ Yorum Gönder