+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Gümüşhane kurtuluş günü ne zamanadır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Gümüşhane kurtuluş günü ne zamanadır
  Gümüşhane kurtuluş günü ne zamanadır. bunun dışında gümüşhane bir il midir yoksa bir ilçemidir ve türkiyenin hangi bölgesinde yer almaktadır. kısacası bana gümüşhane hakkında genel ama kısa bilgiler verebilir misiniz.


  Hakkında Kısaca Yazılar

 2. HARBİKIZ
  Moderator

  Gümüşhane kurtuluş günü ne zamanadır

  15 Şubat Gümüşhane / Merkez

  Bölgede yapılan arkeolojik çalışmalarda MÖ 3.500 tarihlerinde bölgede insan yerleşimine ve MÖ 3.000 tarihlerinde tarım yapıldığına dair izler bulunmuştur. Asurlular döneminde Aziz Hayaşa ülkesi olarak adlandırılan bölgede Hitit döneminde Karadeniz bölgesinin otokton halkı Kaşkaların yaşadığı sanılmaktadır. MÖ 9. yüzyılda Urartu hakimiyetine giren, Kimmer ve İskit saldırılarından sonra Pontus, Roma, Bizans ve Trabzon İmparatorluğu tarafından yönetilmiştir. Bu yönetimler arasında kısa süreli Arap, Ermeni, Türkmen hakimiyetleri gören kent Trabzon İmparatorluğu'nun yıklmasının ardından da 1514 yılında temelli Osmanlı hakimiyetine girene dek Akkoyunlu ve Safeviler tarafından yönetilmiştir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Gümüşhane bilindiği gibi türkiyenin sahip olduğu 81 illerden biridir. bunun dışında bu ilimiz tam olarak karadenizin doğu kısmın da yer almaktadır. son olarak gümüşhane ilinin adı bilindiği gibi türkçe ve farsça kelimelerin birleşmesi ile oluşmuştur.
+ Yorum Gönder