+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Ardahan kurtuluş günü ne zamanadır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ardahan kurtuluş günü ne zamanadır
  Ardahan Ardahan kurtuluş günü ne zamanadır. bu soruyu mümkün ise en kısa zaman da almam gerekiyor çünkü performans ödevim için gerekli ve bu bilgi olmadan ödevim eksik kalacak ha bide mümkün ise ardahan ili ile de kısa bir bilgi alabilir miyim. 2. HARBİKIZ
  Moderator

  Ardahan kurtuluş günü ne zamanadır

  23 Şubat Ardahan / Merkez

  MÖ 680 yılarında Kafkaslar kuzeyinden gelen altıgöçebe İskitler Ardahan bölgesini Van/Urartu İmparatorluğu'ndan aldılar. Sakaların Gogarlı, Taoklu, Cavaklı boylarının bu bölgede yerleştikleri bilinmektedir.
  Sakaların bölgedeki 500 yıllık hakimiyetinden sonra arkasından İran'dan gelen Part/Arsaklı 600 yıl bölgedeki hakimiyetlerini sürdürmüşlerdir. (MÖ 150 - MS 430) Makedonyalı İskender çağında da olmak suretiyle, 1068’de Alparslan’ın Selçuklu bölgesine kattığı bu bölgede uzun yıllar Kuman ve Peçenekler yaşadıkları bilinmektedir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Ardahan türkiyenin sahip olduğu 81 illerden biridir. bu ilimzi bilindiği gibi doğu anadolu bölgesinde yer almaktadır. bunun dışında belki biliyorsunuzdur ardahan ili gürcistan ülkesinin sınırına kurulmuş olan ilimizdir.
+ Yorum Gönder