+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Balıkesir kurtuluş günü ne zamandır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Balıkesir kurtuluş günü ne zamandır








  Balıkesir kurtuluş günü ne zamandır. bunun dışında bana balıkesirin kurtuluşunu tam tarihini verebilir misiniz. son olarak bana balıkesir ilimizin kim tarafından işgal edildiğini ve işgalden nasıl kurtulduğunu açık bir şekilde yazabilir misiniz. teşekkür ederim







 2. HARBİKIZ
  Moderator





  Balıkesir kurtuluş günü ne zamandır


  6 Eylül Balıkesir
  6 Eylül Balıkesir / Balya
  6 Eylül Balıkesir / Gönen
  6 Eylül Balıkesir / Savaştepe

  Tarihte genellikle Misya ve Karesi adlarıyla bilinen Balıkesir yöresi, zamanla Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu, Karesi Beyliği ve Osmanlı egemenliğinde kalmıştır. Temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olup bamya, börülce, kavun, zeytin, zeytinyağı, kelle peyniri gibi zirai ürünleri ile ayrıca daha çok yerli turizmde öne çıkan sahil kasabalarıyla meşhurdur. Yağcıbedir halısı, kolonyası, kaymaklısı, kozak üzümü, ayvalık tostu, saçaklı mantısı ve höşmerimi diğer bilinen yöresel ürünleridir.




 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Balıkesir bilindiği gibi türkiyenin 81 ilinden biridir. bu ilimizin adı önceden farklı idi ancak daha sonra 1926 yılında balıkesir adını almıştır. bunun dışında bilindiği gibi 1920 yılında yunanlılar balıkesiri işgal etmişleridir. ancak daha sonra 1922 yılında erdekinde yunanlıların elinden kurtulması ile balıkesirde tamamen türklerin eline geçmiştir.




+ Yorum Gönder