+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Cuma namazının toplumsal birlik ve kaynaşma açısından önemi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Cuma namazının toplumsal birlik ve kaynaşma açısından önemi nedir
  Cuma namazının toplumsal birlik ve kaynaşma açısından önemi nedir. bu namaz yani cuma namazı farz mıdır yoksa sünnet midir. cuma namazı far ise kimlere farzdır. son olarak cuma namazı önemini anlatan bir hadisi şerife örnek verebilir misiniz. 2. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Cuma namazının toplumsal birlik ve kaynaşma açısından önemi nedir

  Cuma günü, Müslümanların toplanma ve kaynaşma günleridir. İnsanların, kişisel işlerinin yoğunluğu nedeniyle birbirlerini görmekte zorlandıkları büyük şehirlerde, Cuma namazı buluşma ve kaynaşma için anlamlı bir neden olmaktadır. Bunun farkında olanlar; kişisel programlarını Cuma namazına göre ayarlar.

  Dinde namazın cemaatle kılınmasına çok önem verilmiştir. Cemaat namazı, İslam’ın muhteşem ibadi merasimlerinden sayılır. İslam’da cemaat namazına önem verilmesi, bu mukaddes dinin birlik ve beraberlik dini olduğunu Müslümanlar arasında sürekli bir dayanışmanın sağlanmak istendiğini açıkça göstermektedir.
  Cemaat namazı, soy ve toplumsal sınıflardan kaynaklanan ayrıcalık ve imtiyazları ortadan kaldırmaktadır. Hangi soy renk ve milletten olursa olsun tüm Müslümanlar namaz safında aynı sırada beraberce yer alır; hep birlikte aynı kıbleye yönelerek tek vücut olarak ibadet eder ve birlikte yere kapanıp kalkarlar.
  Cuma namazı toplumun kaynaşması için en güzel vesiledir. Müminlerin birbirlerinin halinden haberdar olmaları için en iyi fırsattır. Özellikle düşmanlar karşısında Müslümanların birlik ve beraberlik içerisinde olduklarını gösteren Cuma namazı toplumsal bir ibadet merasimi sayılır. Bu namazda okunması gerekli olan iki hutbe namaza katılanları, bir yandan takva iman ve Allah’a yönelmek konusunda yönlendirdiği gibi onları toplumsal ve siyasi konularda da bilinçlendirmektedir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Cuma namazı bilindiği gibi farz olan namazlardan biridir. bu namaz bilindiği gibi her cuma erkeklerin camide cemaat ile kılması gereken bir namazdır. son olarak bu namazın önemi pek çok yerde vurgulanmıştır işte onlardan biri "Cuma namazı kılınınca yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan isteyin. Allah'ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz"
+ Yorum Gönder