+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda TBMM Başkomutanlık Yasası'nı hangi savaşın ardından kabul etmiştir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  TBMM Başkomutanlık Yasası'nı hangi savaşın ardından kabul etmiştir?
  TBMM Başkomutanlık Yasası'nı hangi savaşın ardından kabul etmiştir. bu savaşın tam tarihi nedir. savaş sonucu ve nedenlerini nedir . sopn olarak bu savaş kim le kim arasında olduğunu kısaca olaylar ile beraber yazabilir misiniz. 2. Asel
  Bayan Üye

  TBMM Başkomutanlık Yasası'nı hangi savaşın ardından kabul etmiştir?


  (5 ağustos 1921)
  Eskişehir-Kütahya Muharebelerinde büyük bir toprak parçasının düşmana bırakılması TBMM’de moral bozukluğuna neden olmuştur.Özellikle Mustafa kemal Paşaya karşı olanlar bu harekatın sorumlusu olarak Mustafa kemal Paşayı görüp onu suçlamaya başlamışlardır.”Ordu çekilirken bu duruma neden olan kişilerin ordunun başında bulunmasını” istemişlerdir.
  Mustafa Kemal Paşaya karşı olanlar Onun başkomutan olmasını Meclis başkanlığı görevinden uzaklaşması için bir fırsat olarak görüyorlardı.Çünkü onlara göre Yunan saldırısını durdurmak mümkün değildi böylece bu saldırıyı durduramayacak olan Başkomutan gözden düşecekti.
  Mustafa Kemal Paşa yanlıları ise bu kötü durumdan orduyu kurtarabilecek tek kişinin Mustafa Kemal Paşa olduğuna inanıyorlardı.Böyle bir durumda Mustafa Kemal Paşa kendisine Başkomutanlık yetkisi ve TBMM’nin sahip olduğu bütün yetkileri geçici bir süre için verilecek olursa bu görevi üstleneceğini bildirmiştir.
  Mustafa Kemal Paşayı sevenlerle sevmeyenlerin Başkomutanlık konusunda birleşmeleri sonucunda 5 Ağustos 1921’de Başkomutanlık Yasası çıkarılarak TBMM’nin sahip olduğu bütün yetkiler ile beraber Başkomutanlık yetkisi üç aylık geçici bir süre için Mustafa Kemal Paşaya verilmiştir.Böylece Mustafa Kemal Paşa Erzurum Kongresi öncesinde 7-8 temmuz 1919 gecesi istifa ederek ayrıldığı askerlik görevine geri dönmüştür.
  Mustafa Kemal Paşa böylece devlet işlerinde tek başına hareket edebilme yetkisi kazanmıştır.Mustafa Kemal Paşanın bu kadar geniş yetkileri üstlenmesinin nedeni bu olağan üstü durumda çabuk karar alarak yine bu kararları çabuk uygulamak istemesidir.Daha sonra yapılan Sakarya savaşındaki başarıları nedeniyle kendisine olan güven artmış bu nedenle Başkomutanlık yetkisi 20 Temmuz 1922’ye kadar üçer aylık süreyle uzatılmış bu tarihten itibaren süresiz olarak uzatılmıştır.Başkomutanlık Kanunu Mustafa Kemal Paşanın 29 Ekim 1923’te Cumhurbaşkanı seçilmesine kadar yürürlükte kalmıştır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Eskişehir kütahya savaşı bilindiği gibi yunanlıların saygılarını kazanak için ayrıca itilaf devletlerinden almış olduğu yardımı arttırmak amacı ile bu savaş başlamıştır bu savaşın sonun da da türkiye ilk ve tek yenilgisini almıştır.
+ Yorum Gönder