+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Çanakkale ingilizce türkçe tanıtım Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Çanakkale ingilizce türkçe tanıtım
  çanakkale ingilizce türkçe tanıtım

  lütfen bulabilirmisiniz bana 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Çanakkale ingilizce türkçe tanıtım

  Çanakkalenin İngilizce Tanıtımı


  Çanakkale

  (IPA: [ʧɑˈnɑkːɑle]) is a town and seaport in Turkey, in Çanakkale Province, on the southern (Asian) coast of the Dardanelles (or Hellespont) at their narrowest point.
  Çanakkale Province, like Istanbul Province, has territory in both Europe and Asia. Ferries cross here to the northern (European) side of the strait.
  Çanakkale is the nearest major town to the site of ancient Troy. The "wooden horse" from the 2004 movie Troy is exhibited on the seafront.


  Name

  The Byzantine name for Çanakkale was Δαρδανέλλια Dardanellia, from which the English name Dardanelles is derived.
  Çanakkale was an Ottoman fortress called Kale-i Sultaniye or Sultaniye kalesi (Fortress of the Sultan). It later became known for its pottery, hence the later name Çanak kalesiÇanakkale. 'pot fortress' or '
  History

  The first inhabitants of the city, which hosted many civilizations, had lived on the Biga Peninsula in the Last Chalcolithic Age circa 6000 years ago. However, very little is known about the identity and lifestyle of these early settlers. According to some excavations and research, the earliest settlements in the region were set up at Kumtepe. It is supposed that Kumkale was set up in 4000 B.C and Troy was set up between 3500–3000 B.C. The real history of Çanakkale started with Troy. It was the brightest cultural center of its time during 3000–2000 B.C.

  Later the Aeolians had settled on that important land in the 8th century B.C. and established many trade colonies in the region called Aeolis. The region went under the control of the Lydians in the 7th century B.C and under the control of the Persians in the 6 th century B.C. Aeolis went under the control of the Macedonians as Alexander the Great defeated the Persians by the Granicus River of the region in the Battle of the Granicus on his way to Asia. The region went under the reign of the Kingdom of Pergamon in the 2nd century B.C.


  The western part of the Biga Peninsula where ancient Troy is stiuated was called Troas. Alexandria Troas, an important settlement of the region, was a free trade port and a rich trade center during Roman times. Later in the 2nd cenury A.D., the region was attacked by Goths from Thrace. During the 7th and 8th centuries, in order to attack Constantinople (modern İstanbul) the Arabs passed the strait a few times and came up to Sestos. At the beginning of the 14th century the Karesioğulları dominated the Anatolian part of the strait. During the first half of that century Demirhan Bey from Karesioğulları attempted to dominate the region. The Ottomans gained control of Gallipoli in 1367.
  The 'Chanak Crisis' of 1922 centred around a  British and French force stationed at Çanakkale after the defeat of the Ottoman Empire. The new Turkish Republic demanded their withdrawal. Lloyd George wanted to fight the Turks because their leader at 'Chanak', Kemal Atatürk, had defied a signed and legal treaty via armament and military aggressiveness. Ultimately, the British and Turkish troops ended up at an impasse. Rather than engaging in another war on the heels of the first World War, peace was negotiated.


  Çanakkale ili, Türkiye Cumhuriyetinin kuzeybatısında, topraklarının büyük bölümü Marmara Bölgesi sınırları içinde kalan, 25° 40' - 27° 30' doğu boylamları ve 39° 27' - 40° 45' kuzey enlemleri arasında 9.887 km²'lik bir alan kaplayan, Asya (Anadolu) ve Avrupa (Trakya) kıtalarında toprakları bulunan, kendi adını taşıyan boğaz ile ikiye bölünmüş Trakya'da İstanbul'dan sonraki en büyük ildir.

  Anadolu'nun en batı noktası olan Baba Burnu ile Türkiye'nin en batı noktası Gökçeada'daki İncirburnu il sınırları içindedir. Ege Denizi'nde Türkiye'ye ait en büyük adalar, Bozcaada ve Gökçeada, Çanakkale iline bağlıdır. 2010 TUIK verilerine göre ilimizde merkez ilceyle beraber 12 ilce, 22 belde ve 565 köy vardir

  Çanakkale, Cumhuriyetin ilk yıllarında Biga ve Gelibolu sancaklarının kaldırılması ve her ikisinin ortasında bulunan Çanak köyününün il ilan edilmesiyle meydana gelmiştir. 1927 Nüfus sayımında Çanakkale'ninMerkez Nüfusu sadece 8.500 kişi idi.. Eski çağlarda, Hellespontos ve Dardanelles olarak da adlandırılan ilde 3000 yıldan beri yerleşim olduğu bilinmektedir. Bugün bile kalıntıları bulunan Truva (Troia, Troy) Antik kenti M.Ö 2500 yılında büyük bir depremle yıkılmış ve bölge uzun yıllar Lidya'lılarca yönetilmiştir. Millattan önce 336 yılında bölgede en önemli güç hâline gelen Pers İmparatorluğu Helenizm'i tüm dünyaya yaymak amacındaki Büyük İskender Granikos Çayı (Biga Çayı) kıyılarında büyük bir bozguna uğratılmıştır. Osmanlı Devleti döneminde de Karesioğulları Beyliğinin yıkılması ile ilin bugünkü topraklarının büyük bir bölümü ele geçirilmiş, Bizans'a sayesinde ilin fethi daha da kolaylaşmış ve Boğazlar ile birlikte kontrol Osmanlı Devleti'ne geçmiştir.

  Çanakkale ilinin topraklarının bütününe bakıldığında, üzerinde kurulmuş olduğu yarımada Biga Yarımadası olarak adlandırılır. İl içindeki en kayda değer yükselti Biga Dağları'dır. Biga adının bu denli çok kullanımının sebebi, Cumhuriyet döneminden önce , Osmanlı idarî sisteminde Sancak'ın Biga ilçesi olmasıdır. Yani ilin eski merkezi Biga olup, Cumhuriyet döneminde, kazanılmış olan başarılardan dolayı ilin ismi ve merkezi Çanakkale olarak değiştirilmiştir. İlin isminin kökeni yörede çok gelişmiş olan çanak - çömlek zanaatine dayanır. Şehrin iki simgesi hâline gelen Kale-i Sultaniye ile çanakçılık özdeşleşince de şehir Çanakkale olarak adlandırıldı
 3. Ziyaretçi
  Cumhuriyet Döneminde Çanakkale


  Cumhuriyet Döneminde Gelibolu ve Biga’nın bağlanmasıyla il olan Çanakkale savaş psikolojisini uzun üsre üzerinden atamaz. Bu dönemde kente pek çok göç olur. Bunlardan en yoğun olanı 1924 yılındaki Büyük Mübadele ile gelen Giritlilerdir. Kent yaşamına adeta damgalarını vururlar. Bu arada kentin eski sakinleri ermeniler, rumlar ve en son yahudiler kenti terk ederler. Sonraki yıllarda kentin güzel doğası nedeniyle çeşitli nedenlerle buraya gelip ayrılamayan insanların yerleştiği Çanakkale, küçük bir sahil kenti olarak sessiz sakin yaşantısına 19902lı yılların başına kadar sürdürür. 1992 yılında açılan üniversite kentin yaşamını değiştirir. Sokakları emeklilerden çok genç nüfus doldurur. Bu dönemde çevre ilçe ve köylerden kente göç hızlanır. Kent hızla büyürken sosyal yapısı da değişmeye başlar.
 4. Ziyaretçi
  Kuruluş ve Osmanlı Dönemi
  Çanakkale Osmanlıların kurduğu az sayıdaki kentlerden biridir. Kentin kuruluşu 1462 yıllarında Fatih Sultan Mehmet tarafından günümüzdeki Çimenlik Kalesi’nin yaptırılmasıyla başlar. Kalenin bitiminden sonra kale inşaatında çalışanlar kalenin etrafına yerleşerek kentin nüvesini oluşturur. Adını kaleden alan kentin adı “Kala-i Sultaniye”dir.  Kent askeri özelliğini her zaman korur. Osmanlı Devleti’nin atadığı kent yöneticileri aynı zamanda boğaz komutanıdır. Özellikle 1800′lü yıllarda çok renkli yaşamlara sahne olan Çanakkale’de deniz ticaretinin getirdiği bir refah ve zenginlik vardır. Tarım ürünleri yanında kente sonraları ismini verecek olan ünlü seramikleri ticaret mallarının başında yer alır. Yabancı ülkelerin ticari konsoluslukları kordon boyunca sıralanmıştır. Kente batılı yaşam tarzı hakimdir. Türkler, rumlar, ermeniler, yahudiler ve levantenlerin barış içerisinde bu güzel doğayı paylaştıkları o zamanlardan az da olsa izler günümüze kadar gelmiştir.

  1912 yılında başlayan Balkan Savaşı, ardından 1. Dünya Savaşı, Çanakkale Savaşları ve işgal yılları bu zenginliğin sonunu getirir. Kent bu dönemlerde askeri yığınak bölgesidir. Siviller tarafından boşaltılan kent savaşlar sonunda artık bir harabe halindedir.

 5. Ziyaretçi
  kısa olarak acill turuva atını falan tanıtcam hangi bölgede falan olduğunu ingilizce olarak ama

 6. Zarafet
  Üye
  kısa olarak acill turuva atını falan tanıtcam hangi bölgede falan olduğunu ingilizce olarak ama

  Truva atı hakkında ingilizce bilgi

  The Trojan Horse is a tale from the Trojan War about the subterfuge that the Greeks used to enter the city of Troy and end the conflict. In the canonical version, after a fruitless 10-year siege, the Greeks constructed a huge wooden horse, and hid a select force of men inside. The Greeks pretended to sail away, and the Trojans pulled the horse into their city as a victory trophy. That night the Greek force crept out of the horse and opened the gates for the rest of the Greek army, which had sailed back under cover of night. The Greeks entered and destroyed the city of Troy, decisively ending the war.

  The main ancient source for the story is the Aeneid of Virgil, a Latin epic poem from the time of Augustus. The event does not occur in Homer's Iliad, which ends before the fall of the city, but is referred to in the Odyssey. In the Greek tradition, the horse is called the "Wooden Horse" ( , Doúreios Híppos, in the Homeric Ionic dialect).

  Metaphorically a "Trojan Horse" has come to mean any trick or stratagem that causes a target to invite a foe into a securely protected bastion or space. It is also associated with "malware" computer programs presented as useful or harmless to induce the user to install and run them.


+ Yorum Gönder


çanakkaleyi ingilizce olarak kısaca tanıt,  çanakkale ingilizce tanıtımı,  çanakkalenin ingilizce tanıtımı,  ingilizce çanakkale tanıtımı,  çanakkale ingilizce kısa tanıtımı,  çanakkale ingilizce türkçe tanıtımı