+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Labranda antik kenti hangi ilimizdedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Labranda antik kenti hangi ilimizdedir?
  Labranda antik kenti hangi ilimizdedir bunun dışında bu antik kentin bulunduğu ilimiz tam olarak hangi bölgede yer almaktadır. bunun dışında labrand antik kent hakkında bir kaç bilgi verebilir misiniz. son olarak bu antik kent bulunduğu il için ne gibi bir öneme sahiptir. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Labranda antik kenti hangi ilimizdedir

  Muğla-Milas kuzeyindeki Koca yayla'da (14 km) bulunan Labranda Türkiye'nin en iyi korunmuş antik kentlerinden biridir. Çam ve çınar ağaçları arasında,hemen her zaman tatlı bir esintiyle serinleyen havada çok güzel bir antik kenttir. Labranda antik çağda 8 metre genişliğindeki bir kutsal yolla Mylasa'ya bağlıydı. Yolun izlerini bugün de görmek mümkün. M.Ö. 5. yüzyılda kentte bir kutsal olduğu biliniyor. Güney ve güneydoğu’da bulunan iki giriş kapısı ayaktadır. Zeus Tapınağı, stoa, tapınağın güneyindeki büyük teras duvarı, kült yemeklerinin yendiği andron, saray olduğu sanılan büyük yapılar, teras evleri kalıntıları görülmektedir. Kazılarda ortaya çıkarılan Andron pencereli bir yapıdır ve Helen döneminde pencere kullanıldığı kanıtlanmaktadır. Kentte Roma Çağı kalıntıları da görülmektedir. Kutsal alanın 200 metre batısında arkası istinat duvarıyla sağlamlaştırılmış stadyum vardır. Kutsal alanda her yıl yapılan ve 5 gün süren şölenler sırasında stadyumun yarışlara sahne olduğu sanılıyor. Yarışların başlama ve bitiş taşları bugün de yerli yerinde.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Labrand antik kent bir çok tarihi yer gibi oda ege bölgesinde yer alan muğla ilimiz de yer almaktadır. bu labrand adlı antik kent bilindiği gibi tarihi yönden eski bir yerdir ve bu antik kentin vermiş olduğu görüntüde çok hoştur. bence muğlaya giderseniz mutlaka buraya da uğrayın.
+ Yorum Gönder