+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Letoon antik kenti hangi ilimizdedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Letoon antik kenti hangi ilimizdedir?
  Letoon antik kenti hangi ilimizdedir, ve letoon hakkında kısa bilgi verirseniz sevinirim bunun dışında bu ilimiz haklkın da kısa bilgilerde verebilir misiniz. mesela hangi bölgede yer almak da ne gibi özellikleri bulunmak da bunlar için şimdiden teşekkür ederim. 2. Asel
  Bayan Üye

  Letoon antik kent


  Fethiye - Kaş karayolunun 65. kilometresinde Kumluova Köyü yakınında bulunmaktadır. Fethiye - Kaş karayolunun 65. kilometresinde Kumluova Köyü yakınında bulunmaktadır. Şair Ovidius'un anlattığı bir öyküye göre kent, Zeus'tan hamile kalan Leto'nun adına kurulmuştur. Kentte en eski yerleşim izleri MÖ 7. yüzyıla kadar gider. Kalıntılar ve ele geçen kitabeler buranın dinsel ve politik bir alan olduğunu göstermektedir. Ören yeri merkezinde yan yana üç tapınak bulunmaktadır. Bunlardan en kuzeydeki Leto, ortadaki Artemis, güneyindeki Apollon'a adanmıştır. Tapınakların güneybatısında bir çeşme, hemen doğusunda kilise yer almaktadır. Kentin kuzeyinde Stoa ile arkasını kısmen doğal yamaca dayamış Helenistik Döneme ait tiyatro bulunmaktadır. Letoon M.S. 7. yüzyılda terk edilmiştir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Letoon antik kenti bilindiği gibi ülkemiz de ege bölgesinde yer lan muğla ilinin ilçesi olan fethiyenin yakınlarında bulunmaktadır. bu antik kent tarihi bakımdan çok önemli olduğu gibi görüntü bakımından da çok güzel ve farklıdır.
+ Yorum Gönder


letoon hangi ilimizdedir