+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Çamlıyayla (Namrun) hangi ilimizdedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Çamlıyayla (Namrun) hangi ilimizdedir?
  Çamlıyayla (Namrun) hangi ilimizdedir bu ilimiz hakkında genel bilgiler verebilir misinizi. ama lütfen vereceğiniz bilgiler kısa olsun. ayrıca çamlıyayla hakkında da beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. amam lütfen bu bilgileri çabuk verin lazım çünkü. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Çamlıyayla (Namrun) hakkında bilgi


  Çamlıyayla, Mersin ilinin Toroslardaki küçük bir ilçesidir. Halk arasındaki diğer bir adı Namrun'dur. Merkez nüfusu kışın 5-6 bin, yazın ise 40-80 bin arasında değişir.

  Yaylalık bir alan olduğu için yazın çok hareketlidir. Adana, Mersin ve Tarsus'un yerlileri yaylaya buraya çıkarlar. Tarsus'tan ayrılarak 1991'de ilçe olmuştur. Doğası ve çamlıklarıyla ünlüdür. 2700 metredeki Çiniligöl ve Yazıgöl, Papazın bahçesi, Cehennemdere ve daha birçok yeri görmeye değerdir. Ana ardıç da bu ilçededir.

  İlçede, yaz aylarında yayla turizmine yönelik hareketlenmeler görülür. Çevre il ve ilçelerden gelen yerli ve yabancı turistler ile yayla evlerine göç eden vatandaşlar, yaz aylarını burada geçirmektedirler. Yazı ilçede geçiren vatandaşların yaptırdıkları yayla evleri geleneksel Türk evlerinin güzel birer örneğidir. Bunların büyük bir kısmı kış aylarında kapalıdır, yerli halkın oturduğu evlerse yaz kış kullanılmaktadır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Çamlıyayla bilindiği gibi türkiyenin akdeniz bölgesinde yer alan illerimizden mersin de bulunmaktadır. bu çamlıyayla bilindiği gibi mersin iline bağlı olan bir ilçedir. son olarak bu çamlıyayla aslında eskiden tarsus ilçesine bağlı idi ancak ondan ayrıldı ve kendi başına bir ilçe haline geldi.
+ Yorum Gönder