+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Tarsus Şelalesi hangi ilimizdedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tarsus Şelalesi hangi ilimizdedir?
  Tarsus Şelalesi hangi ilimizde yer alamktadır. bunu dışında bu tarsus şelalesinin yer aldığı il hakkında genel ama kısa bilgi verebilir misiniz. son olarak bu tarsus şelalesi hakkın da da bilgi yazabilir misiniz. ama lütfen kısa olsun. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Tarsus Şelalesi hangi ilimizdedir

  Mersin Tarsus ilçe merkezinin kuzeyinde Berdan ( Kydnos ) Çayı üzerindedir. Berdan nehrinin bu bölümünde nehir suyu 4-5 metrelik bir yükseklikten dökülerek şelale meydana getirmektedir. Romalılar döneminde şelalenin bulunduğu alan nekropol ( mezarlık ) olarak kullanılmıştır.
  Şelalenin bulunduğu alanda konalemera yapıya sahip kayalara oyularak yapılmış mezarlar nehrin akış yükseltisi altında ortaya çıkmasından sonra oldukça tahrip olmuş durumdadır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Tarsus şelalesi bilindiği gibi akdeniz bölgesinde yer alan mersin ilimiz de bulunan bir şelaledir. bunun dışında bu tarsus şelalesi adından da anlaşıldığı gibi tarsus da yer almaktadır ki tarsus da mersin ilinin bir ilçesidir. bunun dışında bu şelale bilindiği gibi bir doğa harikasıdır bunu resimeler bakarak sizde görebilirsiniz.
+ Yorum Gönder