+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Arapgir meydan Köprüsü hangi ilimizdedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Arapgir meydan Köprüsü hangi ilimizdedir?
  Arapgir meydan Köprüsü hangi ilimizde yer almaktadır. bunun dışında Arapgir meydan Köprüsü türkiye de tam olarak hangi bölgede yer almaktadır. son olarak Arapgir meydan Köprüsünün ne gibi önemli özelliklleri bulunmaktadır kısaca açıklayınız. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Arapgir meydan Köprüsü hangi ilimizdedir

  Arapgir meydan Köprüsü Malatya ilindedir.

  Arapgir’in dört kilometre kuzeyinde Kozluk Çayı üzerinde Meydan Köprüsü adıyla maruf, iki kemer gözlü büyük bir köprü bulunmaktadır. Köprünün, Osmanlı Padişahları’ndan 4. Murat (1623-1640) tarafından yaptırıldığı rivayeti yaygındır. 4. Murat’ın 1635-1638 tarihlerindeki Safeviler üzerine yaptığı seferleri esnasında yaptırmış olma ihtimali üzerinde durulabilir. Meydan Köprüsü’nün kemerleri aynı doğrultuda bulunmaktadır. Köprü, kullanılır durumda, yöre halkının ihtiyacına cevap vermektedir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Arapgir meydan köprüsü bilindiği gibi doğu anadolu bölgesinde malatya ilinde yer alan bir köprüdür. bunun dışında Arapgir meydan köprüsü bilindiği giib tarihi bir köprüdür ayrıca çok da güzel bir görüntüsü vardır son olarak Arapgir meydan köprüsü bilindiği gibi geçtiğimiz zamanlarda restopre edilmiştir.
+ Yorum Gönder