+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Ataköy Elektrik Santrali ahngi ilimizdedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ataköy Elektrik Santrali ahngi ilimizdedir?
  Ataköy Elektrik Santrali hangi ilimizde ve bu ilimiz de tam olarak hangi bölgede yer almaktadır yazabilir misiniz. bunun dışına Ataköy Elektrik Santrali hangi su kaynağı üzerinde yer almaktadır son olarak Ataköy Elektrik Santralinin bulunduğu il için ne gibi bir önemi vardır. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Ataköy Elektrik Santrali ahngi ilimizdedir

  Ataköy Barajı, Tokat'ta, Yeşilırmak üzerinde, hidroelektrik enerji üretimi amacı ile 1975-1977 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır.

  Toprak gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 600.000 m³, akarsu yatağından yüksekliği 26,00 m, normal su kotunda göl hacmi 2,80 hm3, normal su kotunda göl alanı 0,50 km²'dir.

  Türkiye'de bir ilk olarak Ataköy Barajı nın sağladığı su ile 2 adet Hidroelektrik santral çalıştırılmaktadır. Bunlardan biri kendi adıyla anilan 5 MW güç kapasiteli Ataköy HES (hidroelektrik santralı) yılda 8 GWh elektrik enerjisi üretmekte, diğeri ise 5.000 m lik bir tünel ile suyun vadi atlatıldığı, Niksar da kurulu 90 MW güçteki Köklüce Barajı ve Hidroelektrik Santrali'dir. Bu santral, 400 m net düşü ile Türkiye'nin en verimli santrallarından olup yılda 400 GWh civarında elektrik enerjisi üretmektedır
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Ataköy Elektrik Santrali bilindiği gibi karadeniz de yer alan bir çok santralden biridi.r bunu dışında bu Ataköy Elektrik Santrali aslın tam olarak tokat iline ait olan bir santraldir ve bu santral bilindiği gibi enerji üretimi için kullanılmaktadır bu yüzden de önem teşkil etmektedir.
+ Yorum Gönder