+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Çatalhöyük Antik Kenti hangi ilimizdedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Çatalhöyük Antik Kenti hangi ilimizdedir?
  Çatalhöyük Antik Kenti hangi ilimizde ve bu ilimiz de türkiyenin tam olarak hangi bölgesinde yer alan bir ildir. bunun dışında Çatal höyük Antik Kenti kaç yıllıktır. son olarak Çatal höyük Antik Kenti önemi ve özellikleri hakkında bilgi alabilir miyim. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Çatalhöyük Antik Kenti hangi ilimizdedir

  Çatalhöyük Antik Kenti Konya ilimizdedir.
  Çatalhöyük, Güney Anadolu’da, M.Ö. 7500 yıllarına dayanan, çok geniş bir Cilalı Taş ve Bakır devri yerleşimidir. İnsanlık tarihinin ilk yerleşim yeri olarak kabul edilmektedir. Muhtemelen, bugüne kadar bulunmuş en eski ve en gelişmiş Cilalı Taş Devri yerleşim merkezidir. 1958 yılında James Mellaart tarafından keşfedilmiş, ilk kazıları 1961-1963ve 1965 yıllarında yapılmıştır. 1993′te yeniden başlayan ve günümüze kadar devam eden kazılar Ian Hodder tarafından yönetilmektedir.

  Günümüz Konya Şehri’nin güneydoğusunda, Hasandağı’nın yaklaşık olarak 136 kilometre uzağında, Konya Ovası’na hakim buğdaylık arazide bulunmaktadir.

  Doğu yerleşimini, en son Cilalı Taş Devri sırasında ovadan 20 metre yüksekliğe kadar ulaşan bir yerleşim birimi oluşturmaktadır. Ayrıca, batıya doğru da ufak bir yerleşim birimi ve birkaç yüz metre doğuya doğru da bir Bizans yerleşimi bulunmaktadır.

  Tarih öncesi yerleşim birimleri Gümüş Çağı’ndan önce terk edilmiştir. Bir zamanlar iki yerleşim birimi arasında Çarşamba Nehri’nin bir kanalı akmaktadır, ve yerleşim birimleri, ilk tarım zamanlarında elverişli sayılabilecek alüvyonlu toprak üzerine kurulmuştur. Evlerin girişleri üst kısımlarında bulunmaktadır
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Çatalhöyük Antik Kenti bilindiği gibi iç anadolu bölgesi ili olan konya ilinde yer alan tarihi bir antik kenttir. bunun dışında Çatalhöyük Antik Kenti bakıldığı zaman gerçekten de çok etkileyici olan bir yerdir. bence konyaya gidildiği aman mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.
+ Yorum Gönder


çatalhöyük hangi ilimizdedir,  çatalhöyük hangi ilde