+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Sultan Abdülaziz'in av köşkü hangi ilimizdedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sultan Abdülaziz'in av köşkü hangi ilimizdedir
  Sultan Abdülaziz'in av köşkü hangi ilimizde yer almaktadır ayrıca bu ilimiz türkiye de tam olarak hangi bölgede yer almaktadır. bunun dışın da Sultan Abdülaziz'in av köşkü nasıl bir yerdir son olarak Sultan Abdülaziz kimdir hayatı hakkında kısa bir bilgi verebilir misiniz. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Sultan Abdülaziz'in av köşkü hangi ilimizdedir
  Sultan Abdülaziz'in av köşkü İstanbul ilindedir.

  Bu güzel ve şirin av köşkü, Validebağı Prevantoryumu hudutları içinde, eski ismi İsmail Paşa Caddesi olan Koşuyolu üzerinde Sırma Perde Sokağı'nın sağ köşesindeki İstanbul Belediyesi Sular İdaresi Deposu'nun karşısındadır. Koşuyolu'na açılan büyük bahçe kapısının sağ tarafında kale burcunu andıran Validebağ Kasrı'nın su deposu ve terazisi vardır. Ahşap, tek katlı av köşkü bu kapıdan 100 m. ileridedir. Köşkün etrafını ahşap sütunlar üzerine oturtulmuş bir revak çevirmiştir. Kapısının yanına "Abdülaziz Köşkü-1856" yazılı bir levha asılmıştır. Sultan Aziz, 1861-1876 tarihleri arasında padişah olduğuna göre köşk, ya şehzadeliği zamanında yapılmış olmalı ya da tarih yanlış yazılmış olmalıdır. Kapının iki tarafına ve bahçeye, eşlerini Sultanahmet Meydanı'nda gördüğümüz, dökme havagazı fenerleri yerleştirilmiştir. Köşkün arka bahçesine de, fıskiyeli mermer bir havuz yapılmıştır. Köşk, alt üst pencerelerden ışık alır. Üst pen- cereler renkli camlıdır. Kapıdan zemini çini döşeli bir antreye girilir. Sağ tarafta helâ vardır. Sol taraftaki merdivenden de büyük salona bakan tavanı çok alçak mahŞle çıkılır. Salonun duvarları İtalyan çinileriyle kaplanmıştır. Burada küçük bir kahve ocağı, mermer yalaklı bir çeşme bulunmaktadır. Çeşmenin üstüne, doğanın en güzel renklerle bezediği oval bir taş oturtulmuştur ki görülmeğe lâyıktır. İyi bir binici olan Sultan Aziz, bu havaliyi pek sever, Alemdağı'na ava gittikçe buraya gelerek dinlenirdi. Bu köşk yerini Altunizâde İsmail Paşa'dan aldığı söylenir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Sultan Abdülaziz bilindiği gibi bir osmanlı padişahıdır ve bu omanlı padişahı sıra olarak bilindiği gibi 32. sırada yer almaktadır. bunun dışında Sultan Abdülazizin sahip olduğu bir av köşkü vardır bu av köşkü bilindiği gibi Sultan Abdülaziz bu köşkü ava çok gittiği için yol üstünde yapmıştır.
+ Yorum Gönder