+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Sızır elektrik santrali hangi ilimizdedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sızır elektrik santrali hangi ilimizdedir?
  Sızır elektrik santrali hangi ilimizde ve tam olarak türkiyenin hangi bölgesinde yer almaktadır. bunun dışında Sızır elektrik santrali bulunduğu il için ne giib bir öneme sahiptir. son olarak Sızır elektrik santrali hakkında kısa bilgiler verebilir misiniz. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Sızır elektrik santrali hangi ilimizdedir

  Sızır elektrik santrali Sivas ili Gemerek ilçesi sızır kasabası'ndadır.

  Sızır Hidro Elektrik Santrali: Sızır Kasabasının güneyinde Ağcaşar Köyü yakınlarına kurulan Sızır Hidroelektirik Santrali adını Suyunun kaynağı olan kasabamızdan almıştır. Sızır Hidroelektrik santrali günde 5 bin kw/saat elektrik üreterek çevre illerinde aydınlatılmasına katkı sağlamaktadadır. 160 metre yükseklikten, 3 adet Generatör ile çalışmakta her Generatör 2620 KW, tüm santral ise 7MVA elektirik enerjisi üretmektedir. Yıllık üretim kapasitesi: 50.000.000 kWh.dır.

  Enerji üretimi için kullanılan su, Sızır kasabası içerisindeki kaynaklardan çıkarak 8 km. uzunluğunda açık ve kapalı (tünel tipi) kanal ile 33.000 m3 su kapasiteli yükleme havuzunda toplanır. Sızır TM ile sisteme enerji verilmektedir. Enerji üretimi kaynaklardan çıkan suya bağlı olduğundan mevsimlere göre değişkenlik göstermektedir. Suyun debisi ilkbaharda yükselir, diğer mevsimlerde azalır.

  Cebri Boru Uzunluğu : 902 m.


  Cebri Boru Çapı : 1.65 m.

  Düşü : 161.2 m.

  Kurulu gücü:

  1. Grup: 2.256 kW

  2. Grup: 2.256 kW

  3. Grup: 2.256 kW olmak üzere toplam 6.768 kW.
  Sızır Hidroelektirik Santrali 1953 yılında Avusturya Firması tarafindan yapılmış, Generatörler Siemens firması tarafından getirilmiştir. Santralin ürettiği enerjinin 1/3'ü Sızır ve çevresi tarafindan kullanilmakta, diğer 2/3'ü ise TEK Türkiye sistemine verilmektedir. Burda 3 vardiye üzerine çalışılmakta ve 24 işçi çalışmaktadır
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Sızır elektrik santrali hem karadeniz hem de iç anadolu da yer alan bir il olan sivasta bulunan bir elektrik santralidir. bu Sızır elektrik santrali bilindiği gibi enerji üretimini sağlayan ve adını da su kaynağından alan bir elektrik santralidir.
+ Yorum Gönder