+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Mucur yeraltı şehri hangi ilimizdedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mucur yeraltı şehri hangi ilimizdedir?
  Mucur yeraltı şehri hangi ilimizde ve tam olarak hangi bölgemizde yer almaktadır. bunun dışında Mucur yeraltı şehri ne gibi bir özelliğe sahipti ve gezmek için gidilmesi gereken bir yer midir. kısacası açıklaya bilir misiniz. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Mucur yeraltı şehri hangi ilimizdedir

  Mucur Yer Altı Şehri Kırşehir ili Mucur ilçesi merkez Solaklı mahallesinde bulunmaktadır.

  Kapodokya yöresinde örneğine sıkça rastlanır. Mucur yeraltı şehri, 1989 yılında temizliği ve giriş düzenlemeleri yapılarak ziyarete açılmıştır.
  Mucur ilçesinin Solaklı (Hamidiye) Mahallesindedir. Ülkemizin önemli tarihi yeraltı şehirlerinden biridir. İlk Hıristiyanlık döneminde MS. 3 ve 4. Yüzyıllarda yapılmıştır. Roma ve Bizans dönemlerinde savaş ve baskınlar sırasında halkın korunması için yer altı şehrinin yapıldığı bilinmektedir. Yerden 7-8 metre derinlikte, yumuşak oyularak yapılan yeraltı şehrinin Kırşehir merkezinde bulunan Aşıkpaşa Türbesi yakınlarına kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Yeraltı şehri Bizans dönemine ait olup, daha çok bir sığınak biçimindedir. Bugün 42 odaya sahip yeraltı şehrinde, dehlizler, ahırlar, ibadet yerleri, gizli yollar ve geçitler bulunmaktadır. Yeraltı şehrinin gerekli onarımı yapılarak turizm hizmetine açılmıştır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Mucur yeraltı şehri de pek çok önemli ve güzel yer gibi oda türkiyenin iç ana dolu bölgesinde yer alan kırşehir ilinde bulunmaktadır. bu Mucur yeraltı şehri hem çok güzel hem de tarihidir bu yüzden kırşehire giderseniz mutlaka gezmeniz gereken bir yerdir.
+ Yorum Gönder