+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Türkler hangi savaşla İslamiyeti kabul etmişlerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Türkler hangi savaşla İslamiyeti kabul etmişlerdir
  Türkler hangi savaşla İslamiyeti kabul etmişlerdir? 2. gulahavini
  Yeni Üye

  751 yılında talas savaşı

  Bu muharebe ile birlikte matbaa ilk defa Çin dışına çıkmıştır. Bunun yanı sıra barut, kâğıt ve pusulayı da Araplar öğrenmişlerdir. Bu önemli buluşlar Avrupa'ya ise Avrupa ülkelerinin İslam dünyasına karşı düzenlediği Haçlı Seferleri ile geçmiştir. Bu bakımdan da Talas Savaşı'nın Dünya Tarihi için çok önemli bir yeri vardır. Türk Tarihi için de önemi büyüktür. Türkler bu savaşta Müslümanlığı yakından tanıma fırsatı bulmuştur ve çoğu tarih kaynaklarında Türklerin Müslümanlığın kabul etmesi konusunda başlangıç noktasını oluşturur.
 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Talas savaşı Araplar ile Çinliler arasında yapılmış ancak savaşı Çinlilerin kazanmasını istememesi üzerine Türkler Arapların yanında yer almış ve savaşı Araplar kazanmıştır. Bu savaştan sonra türkler gruplar halinde İslamiyeti kabul etmeye başlamışlardır.
+ Yorum Gönder


turkler hangi savastan sonra islamiyeti kabul etmistir,  türkler hangi savaşta islamiyeti kabul etmiştir,  türkler hangi savaşla islamiyet kabul etmişlerdir,  türkler islamiyeti ne zaman kabul etti hangi savaşta,  türkler hangi savaştan sonra islamiyeti kabul etti,  türkler islamiyeti hangi savaştan sonra kabul etti