+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Sarımsağı ile ünlü Taşköprü hangi ilimizdedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sarımsağı ile ünlü Taşköprü hangi ilimizdedir
  Sarımsağı ile ünlü Taşköprü hangi ilimizdedir? 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Sarımsağı ile ünlü Taşköprü hangi ilimizdedir

  Taşköprü, Kastamonu ilinin bir ilçesidir. Taşköprü ilçesi adını Gökırmak üzerinde Çobanoğulları zamanında yapılmış olan ve hâlen kullanılan yedi gözlü 68 metre uzunluğundaki Taşköprü'den almaktadır.
  ilçe, Kastamonu il merkezinin kuzey-doğusunda ve il merkezine 42 km. uzaklıktadır.İlçe merkezinin rakımı(denizden yüksekliği),yaklaşık 500 metredir. İlçe antik Pompeipolis şehrinin civarında, Gökırmak kenarında ve Kastamonu-Boyabat(Sinop) yolu üzerinde kurulmuştur. Kastamonu merkez, Tosya, Devrekani, Boyabat, Hanönü ilçeleriyle sınırdaştır. Kastamonu merkez ile "çifte (duble) yol"; Hanönü, Ayancık, Boyabat ve (Çiftlik üzerinden)Tosya ile asfalt geliş-gidişli karayolu bağlantısı vardır.

  Taşköprü ,Türklerin Anadolu'daki en eski yerleşim yerlerinden biridir. İlçe tarih boyunca çeşitli uygarlıkların yerleşim bölgelerinden birini oluşturmuştur. M.Ö. 64 yılında Romalıların egemenliği altına girmiştir. Paflagonya eyaletinin merkezi olarak "Zimbıllı Tepesi" denilen yerde kurulan tarihi Pompeipolis kenti, akropol ve devlet büyüklerinin oturduğu yer olarak kullanılmıştır. Romalılar Poplogonya'yi zaptettikten sonra komutan Pepe'nin isminden dolayı Taşköprü'ye (Pompeipolis) demişlerdir. Eti kaynaklarına göre, Etiler Orta Anadolu'da yasarken Taşköprü ve civarından Gasga (Kaska) adlı bir devlet hüküm sürmüştür. Gagalar yaptıkları savaşların sonunda Eti'lere yenilmişler ve Paflagonya Eti egemenliğine girmiştir(M.Ö. 1330). Bizans Dönemi'nde Kastamonu gelişince Pompeiopolis küçülmüştür.

  Anadolu'nun Türkler tarafından fethinden sonra, 1292-1460 yılları arasında Çobanoğulları ve Candaroğulları'nın yönetiminde kalan ilçe, 1460 yılında Osmanlı yönetimine girmiş ve Kastamonu'ya bağlı kadılık olarak idare edilmiş, 1864 tarihinde de ilçe(kaza) olmuştur.1990'lı yıllarda İlçeye bağlı (eskiden nahiye olan) Hanönü(Gökçeağaç), bazı köylerle birlikte ayrı bir "ilçe" olmuştur. İlçe merkezi 25 Ağustos 1925'de Atatürk tarafından ziyaret edilmiştir.

  Taşköprü,fetihten sonra hiç düşman işgaline uğramamıştır.
 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Seyhan nehri üzerinde yapılmış tarihi bir köprüdür ve dünyanın şehiriçinde kullanılan en eski köprüsüdür. Orjinali 21 gözlüydü ancak yapılan çalışmalarda 7 gözü toprak içinde altında kaldığı için sadece 14 gözü vardır şimdi. Köprü yeniden düzenlenerek araç trafiğine kapattırılmıştır sadece yayalara hizmet eder.
+ Yorum Gönder


taşköprü hangi ilimizdedir,  sarımsak nerede meşhur,  sarımsağı ile ünlü ilçe,  Taşköprü ilçesi hangi ilimizdedir,  sarımsağı meşhur ilimiz,  nerenin sarımsağı meşhurdur