+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Pirinci ile ünlü Tosya hangi ilimizdedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Pirinci ile ünlü Tosya hangi ilimizdedir?
  Pirinci ile ünlü Tosya hangi ilimizde yer almaktadır.. bunun dışında bu ilimiz tam olarak hangi bölgede yer almakta ve bu ilde pirinç dışında başka neler meşhurdur. son olarak bu il hakkında kısa olacak şekilde genel bilgiler verebilir misiniz. şimdiden teşekkürler. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Pirinci ile ünlü Tosya hangi ilimizdedir

  Tosya, Kastamonu ilinin bir ilçesidir.Yerli halkın önemli bir bölümü Türkmen,Oğuzlardan oluşur.

  Tosya bölge olarak çok eski bir yerleşim yeridir ve ne zaman, kimler tarafından kurulduğu kesin olarak bilinmemektedir.(Tahmini M.S. 322) Şehrin, doğu-batı ticaretinde çok önemli olan “İpek Yolu” üzerinde kurulması önemini artırmış, şehir günümüze kadar çok önemli bir kültür ve ticaret merkezi olma özelliğini korumuştur.

  Tosya geçmiş dönemlerde sırasıyla Gasgas, Hitit, Firik Lidya, Kimer, Trak, Roma ve Bizans egemenliğinde kalmış, 1071 Malazgirt Zaferi'nden sonra, Çankırı ve Kastamonu ile beraber Türk yönetimine girmiştir. Bölge önce Anadolu Selçuklu Devleti sonra Candaroğulları, Çobanoğulları ve II. Murat döneminde de Osmanlı Devleti yönetimine girerek günümüze kadar gelmiştir. Bu sürenin 1071'den önceki yaklaşık 700 yılı Bizans, sonraki 930 yılında Türk yönetimine geçmiştir.

  Tosya ile ilgili kaynaklarda Tosya adının, Bizans döneminden kaldığı, daha önceki isminin de “Zoaka” olduğu, bugünkü Tosya adıyla ilgili olarak da “Doceia” nın Tosya’da yaşayan yerli bir ailenin adı olduğu, ve bu ailenin Kastamonu’da yaşayan Kommenler’le ilgileri olduğu , daha sonra bu adın Türkçe söylenişe uygun olarak “Tosya” olarak kullanılmaya başlandığı yazılmaktadır.

  Şehrin geçmiş süre içindeki ilk yerleşim bölgesinin şimdiki yeri olduğu üzerine bazı kuşkular vardır. Bugünkü yerleşim bölgesinin güney doğusunda yaklaşık üç kilometre uzaklıktaki “Mermerdirek” yerinde Bizans dönemine ait kalıntıların bulunması Tosya’nın ilk yerleşim yerinin burası olabileceği sanılmaktadır.

  Tosya’daki yer isimlerinden Kayı,Karkın, Kınık, Bayat, Afşar, Çepni, Gökomuz gibi Türk isimleri olması, bölgeye yerleşen Türklerin Oğuz boylarına mensup olduklarını göstermektedir
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kastamonu ilimiz bilindiği gibi karadeniz bölgesinde yer almaktadır. bunun dışında bilindiği gibi bu ilde iki farklı iklim tipine rastlanmaktadır bunlar kara iklimi ve karadeniz iklimidir. bunun dışında bilindiği gibi bu ilin en meşhur olan şeylerinden biri de pirinçdir.
+ Yorum Gönder


pirinç ile ünlü ilimiz,  pirinci ile ünlü ilimiz,  karadeniz bölgesinde pirinci ile ünlü ilimiz,  pirinci ile meşhur olan şehrimiz,  pirinci unlu sehir,  Karadeniz bölgesindeki pirinci ile ünlü ilimiz