+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda HAYBER kalesinin kapılarını açan sahabe kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  HAYBER kalesinin kapılarını açan sahabe kimdir
  Hayber kalesinin kapılarını açan sahabe kimdir bunun dışında hayber kalesi tam olarak ne zaman ve kimler tarafından alınmıştır. bunun dışında hayber kalesinin alınmasının nedenleri ve sonuçları nelerdir kısaca açıklaya bilir misiniz. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  HAYBER kalesinin kapılarını açan sahabe kimdir

  HAYBER kalesinin kapılarını açan Hz Ali dir.

  Hz. Muhammed Hayber kalesini fethetmek için yarı yola kadar gitmişti. O zaman Medine’de bulunan Yahudilerin Müslüman ordusunu arkadan vuracaklarını duyar. Bunun üzerine Hz. Ali’yi gönderir. Hz. Ali o Yahudilerin hepsini sürgün edip şam’a gönderir. Ve Müslüman ordusuna kavuşur. Hayber Kalesi’ne varırlar. Kalenin gayet muhkem yedi tane burcu vardı. Yani yedi duvarla çevrili idi. Kale yüksek duvarların şekli de aşağıdan yukarıya harman şeklinde az mesafe ile kaleyi çevirmişlerdi. Kuran-ı Kerim’de bu duvarlara “Husun” şeklinde geçer. Savaş başladı. Hz. Muhammed birinci günü sancağı Ebu Bekir’e teslim eder. Ebu Bekir kaleyi fethetmeden geri döner. ıkinci günü sancağı Ömer’e teslim eder. Yine fethetmeden geri döner, hayatını da zor kurtarır. Ertesi gün Peygamber sancağı Hz.Ali’ye verdi. Hz.Ali kaleye yürüdü. ılk önce kırk kulaç genişliğinde olan su hendeğini aştı. Fakat Yahudiler, yağmur gibi ok fırlatıyorlardı. Hz. Ali Hayber Kalesi’nin kapısını koparıp sallayınca duvar nöbetçilerinden biri Hz. Ali’ye ne yapıyorsun? Diye sordu. Hz. Ali’de : Kalenin kapısını koparacağım, dedi. Nöbetçi şöyle cevap verdi : Yahu sen kapıyı koparacaksın, ama bütün kale duvarları sallanıp yıkılacak. Hz. Ali de : Kale duvarları yıkılırsa bana ne. Dedi. Yahudi, bu büyük kudreti Hz. Ali’den görünce : Ey Kahraman, sen kimsin? Dedi. Hz. Ali : Ben Ebu Talib oğlu Ali’yim, sizin Tevrat’ta ismim “ılya”dır. Yahudi : Ya Ali, sana ricam başinı açar mısın? Senin ılya olduğunu tanıyayım. Hz.Ali başinı açınca muazzam bir nur başindan semalara kadar yükseldiğini görür o anda secdeye kapanır (şükür secdesi). ıslamiyeti kabul edip : Ey Ali, benim dinim senin dinin üzerindedir, deyip iman eder.

  Ardından Hz.Ali kapıyı kopardı, hendeğin üzerine köprü durumuna getirdi. Kapı hendeğin iki ucuna yetişmeyince Hz.Ali mübarek tek eli ile tutar ve ıslam askeri o kapının üzerinden içeri geçerler. Böylece kalenin birinci duvarından içeri girmişlerdi. ıslam
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Hayber kalesi bilindiği gibi 629 yılında yahudiler ve müslümanlar arsında meydana gelen hayber muharebesi ile müslümanlar tarafından alınmıştır. bu kalenin alınması ile bilindiği gibi yahudi sorunu çözüldü ve şam ticaret yoluda kesin olarak müslümanların eline geçmiştir.
+ Yorum Gönder


hayber kalesinin kapısının ağırlığı