+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Yarıkçı Kaplıcası hangi ilimizdedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yarıkçı Kaplıcası hangi ilimizdedir
  Yarıkçı Kaplıcası hangi ilimizde bulunmaktadır. bunun dışında ayrıca Yarıkçı Kaplıcası tam olarak hangi bölgede yer almaktadır. bunun dışında Yarıkçı Kaplıcasının herhangi bir özelliği ve bulunduğu il için bir önemi var mıdır. kısaca açıklayalım. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Yarıkçı Kaplıcası hangi ilimizdedir

  Yarıkçı Kaplıcası Eskişehir ilinin Mihalıçcık ilçesine bağlı Yarıkçı köyün dedir.

  Denizden 900 metre yükseklikte olan termal su kaynağı, Mihalıççık ilçe merkezinin güneydoğusunda, Sazak İstasyonu'nun kuzeyinde, Yarıkçı köyünün doğusunda, Hamam Dağı'nın eteğindedir. Termal su, görece yüksek oranda kalsiyum karbonat içermektedir. Bu nedenle vadide bu içeriğin oluşturduğu taşlaşmış çağlayanlar bulunmaktadır. Suda bol miktarda kükürt bulunur. Termal su, karbon dioksit yönünden de zengindir. Aynı zamanda demir ve klor içermektedir. Su sıcaklığı 39 derecedir. Suyun debisi 6 lt/sn olarak ölçülmüştür. Sondaj ile debinin artırılabileği belirtilmektedir.
  Yörede çok sayıda termal su kaynağı bulunmaktadır. Bunlardan iki tanesinin üstü örtülerek kaplıca haline getirilmiştir. Kaplıcada sıcak ve soğuk su hamamları vardır.
  Mihalıççık ilçesine 15 Km. uzaklıkta olan kaplıca, Mayıs-Eylül döneminde yoğun ilgi görmektedir. Kaplıcada barınma yerleri ve gıda satış merkezi bulunmaktadır.
  Kaplıca suyu, romatizmal hastalıkların, yara ve felç hastalıklarının tedavisinde rağbet görmektedir
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Yarıkçı Kaplıcası bilindiği gibi da pek çok kaplıca gibi o da iç anadolu da yer alan eskişehirilinde yer olmaktadır. bu kaplıca da bir çok kaplıca gibi giden kişileri hem dinlendirir hem de kişinin sağlığını olumlu yönden etkilemektedir.
+ Yorum Gönder