+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Narman Peribacaları hangi ilimizdedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Narman Peribacaları hangi ilimizdedir?
  Narman Peribacaları hangi ilimizde ve bu peribacaların bulunduğu il tam olarak hangi bölgede yer almaktadır. bunun dışında Narman Peribacaları bulunduğu il için ne gibi bir öneme sahiptir ve son olarak Narman Peribacaları hakkında bilgi alabilir miyim. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Narman Peribacaları hangi ilimizdedir

  Narman Peribacaları, Erzurum'un Narman ilçesinde bulunan jeolojik oluşuma verilen addır

  Narman Peribacaları’nın meydana gelmesinde rüzgar ve su erozyonunun milyonlarca yıl toprakları aşındırma özelliği büyük rol oynamıştır. İnsan faktörlerince değiştirilmeden tamamen doğa olayları sonucu oluşarak günümüze kadar şimdiki halini alarak gelmiştir. Narman Peribacaları'nın tanıtımında Atatürk Üniversitesi'nin düzenli bir şekilde şenlik ve sergi çalışmaları oluşmuştur. Yaz aylarında Yöresel Sanatçılar ve Bölgenin Ulusal Sanatçıları'nın (Örnek: İbrahim Erkal) katılımlarıyla Peri Bacaları şenlikleri düzenlenmektedir ve iç turizminde de çok tanınmamış olmasına rağmen Türkiye'nin tüm bölgelerinden ziyaretçileri bölgeye çekmektedir.

  Narman ilçesi Erzurum'a 90 km uzaklıktadır ve Erzurum ilinin kuzeydoğusunda yer alır. Coğrafi bölge olarak Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yer Narman İlçesi yüzölçümü 1275 km² olup, Oltu, Şenkaya, Sarıkamış, Horasan, Pasinler ve Tortum ilçeleri ile çevrelenmiştir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Narman Peribacaları da pek çok güzel yer gibi o da doğu anadolu da yer alan erzurum ilinde yer almaktadır. bunun dışında bilindiği gibi Narman Peribacaları erzurumun turistik yerlerinden biridir. son olarak Narman Peribacalarının oluşumun da rüzgar ve su erozyonunun rolü büyüktür.
+ Yorum Gönder