+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Çobandede Köprüsü hangi ilimizdedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Çobandede Köprüsü hangi ilimizdedir
  Çobandede Köprüsü hangi ilimizde ve ayrıca bu köprümüzün bulunduğu il hangi bölgede yer almaktadır. unun dışında Çobandede Köprüsü tam olarak kaç yılın da yapılmış olan bir köprüdür ve son olarak bu Çobandede Köprüsü hakkında kısa bilgiler alabilir miyim. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Çobandede Köprüsü hangi ilimizdedir

  Çobendere Köprüsü Erzurum'un Köprüköy ilçesinde Aras Nehri üzerindeki tarihi köprüdür. Köprü 13. yüzyıl sonlarında yapılmıştır. Dönemin önemli yapılarından biri olan tarihi köprü, günümüzde koruma altına alındığından kullanılmamaktadır ve halen restorasyon çalışması devam etmektedir.

  prü, Bingöl Deresi ile Pasinler deresi'nin birleşerek Aras Nehri'ni oluşturduğu bölgededir. Aras Nehri havzasındadır.

  prü üzerindeki kitabe tahrip olduğundan köprüyü kimin yaptırdığı bilgisi kesin değildir. İlhanlılar zamanında 7 adet kemer gözlü olarak inşa edildi. Aras Nehri ve Hasankale çayı'nda akım miktarının en üst düzeye ulaştığı Ağustos ayında köprü taşkınlara maruz kalır. 1729 yılındaki bir taşkın sırasında köprü zarar gördü ve tamir edildi. 1872'de yine bir taşkın nedeniyle kemerlerden biri yıkıldı ve tamir edilerek tamamen kapatıldı. Günümüze 6 kemer gözü ulaşabildi.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Çobandede Köprüsü bilindiği gibi pek çok tarihi yer gibi o da doğu anadolu da yer alan erzurum ilimzide yer almaktadır. bunu dışında Çobandede Köprüsü 13. yüzyılın sonlarına doğru yaptırılmıştır. son olarak Çobandede Köprüsü günümüzde kullanımamaktadır bunu nedeni koruma altına alınmış olmasıdır.
+ Yorum Gönder