+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Kemer Elektrik santrali hangi ilimizdedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kemer Elektrik santrali hangi ilimizdedir?
  Kemer Elektrik santrali hangi ilimizde ve bu ilimiz de tam olarak ülkemizin hangi bölgesinde yer almaktadır yazabilir misiniz. bunun dışında son olarak Kemer Elektrik santralinin ne gibi önemi vardır ve bu santral hangi su kaynağı üzerine kurulmuştur. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Kemer Elektrik santrali hangi ilimizdedir

  Kemer Barajı (Bozdoğan Barajı da denmektedir.), Aydın ili Bozdoğan ilçesi sınırları içinde, Akçay üzerinde sulama, taşkın kontrolü ve enerji üretimi amacıyla 1954-1958 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır. 25 Eylül 1958'de hizmete girmiştir.

  Beton ağırlık tipi olan barajın gövde hacmi 740.000 m³, akarsu yatağından yüksekliği 108,50 m'dir. Normal su kotunda göl hacmi 544,00 hm³, normal su kotunda göl alanı 14,75 km²'dir. 57.847 hektarlık bir alana sulama hizmeti vermekte, HES (hidroelektrik santrali) toplam 48 MW güç kapasitesi ile yılda 143 GWh elektrik enerjisi üretimi sağlamaktadır. HES'nde 3 adet 16 MW gücünde ünite mevcuttur
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kemer Elektrik santrali ege bölgesinde aydın ilinde yer alan bir santraldir. bu santral bilindiği gibi enerji üretimiiçin kurulmuş olan bir santraldir. ve bu santral işini yapmaktadır. bunun dışında Kemer Elektrik santrali bilindiği gibi akçay üzerine yapılmıştır.
+ Yorum Gönder