+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Dünyanın ilk buharlı gemisi ne zaman bulunmuştur? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Dünyanın ilk buharlı gemisi ne zaman bulunmuştur?
  Dünyanın ilk buharlı gemisi ne zaman bulunmuştur? 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Dünyanın ilk buharlı gemisi ne zaman bulunmuştur

  Buharlı gemiler 1787 yılına kadar buharlı motorlar sadece su pompalarını ve tekstil makinalarını çalıştırmak için kullanılmıştı. 22 Ağustos 1787 yılında ise Amerikalı mucit John Fitch (1743-1798) ilk vapuru Delaware Nehri’ne indirmiştir. Bir süre Philaderphia ile Trenton arasında düzenli vapur yolculuğu yapılmasını sağlamıştır.Fakat Fitch ticari anlamda başarı kazanamamıştır. 1807 yılına gelindiğinde ise yine Amerikalı mucit olan Robert Fulton saatte 8 km hızla giden adını Clermont koyduğu kırk metre uzunluğundaki vapurları Hudson Nehri’nde işletmeye başladı. Bu sefer Fitch’in tersine ticari başarı kazanıldığından Fulton vapuların mucidi kabul edilmektedir. 1809 yılında ise Moses Rogers komutası altındaki Phoenix okyonusa açılan ilk buharlı vapur oldu. 1811 yılında Mississippi Nehri üzerinde işleyen ilk gemi New Orleans faaliyete geçti.

  Okyanusu aşan ilk gemi ise 1819 yılında Georgia Savannah’tan İngiltere’deki Liverpool’a beşbuçuk haftada ulaşan Savannah isimli gemi oldu. Yolculuğun büyük kısmı yelkenlerin açılması ile bitirildiğinden aslında buharlı gemi sayılmazdı.

  1827 yılında Türbinlerin ve gemi pervanesinin keşfedilmesi sonucu , pervanenin yan çarktan daha etkili olduğu anlaşıldı ve gemi teknolojisi hızla gelişti
 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Buharlı gemi enerjisini buhar gücünden alan ve özellikle de savaşlarda kullanılan bir deniz aracıdır. Fosil yakıtların enerjileri ile çalışan vapur gibi araçlar çıktıktan sonra bunlar fazla kullanılmamaya başlanmıştır.
+ Yorum Gönder


ilk buharlı gemi ne zaman yapıldı,  gemi ne zaman bulundu,  buharlı gemi ne zaman yapıldı,  buharlı gemi kaç yılında bulundu,  ilk gemi ne zaman bulundu,  buharlı gemi ne zaman bulundu