+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Of ilçesi hangi ilimize aittir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Of ilçesi hangi ilimize aittir
  Of ilçesi hangi ilimize aittir? Of ilçesinin özellikleri nelerdi. Bana of ilçesinin hangi ile bağlı olduğu hangi bölgede olduğu ve ilçe özellikleri konusunda acil bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. Of kültürel özellikleri konusunda da bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Of ilçesi hangi ilimize aittir

  Of, Trabzon ilinin doğusunda yer alan ve tarihi çok eskilere dayanan bir ilçedir. Halkının önemli bir bölümü Türkmen Çepnilerden ve Gürcistan'dan gelen Kumanlardan oluşur.[kaynak belirtilmeli] Arazisini Of'tan Karadeniz'e dökülen Solaklı, Baltacı ve İyidere derelerinin aşağı havzaları oluşturur. İlçenin güneyinde Hayrat ve Dernekpazarı ilçeleri, doğusunda Rize ili, batısında Sürmene ilçesi ve kuzeyinde Karadeniz bulunur. Osmanlı döneminde ve Cumhuriyet'in ilk yıllarında daha büyük bir yüzölçüme sahip olan ilçenin sınırları 1948 yılında Çaykara'nın, 1990 yılında da Hayrat'ın ilçe olmasıyla daralmıştır.

  Of, ülkenin yönetiminde söz sahibi olan birçok siyasetçi ve bürokrat yetiştirmiştir. Tarihi, kültürel, siyasi ve ekonomik olarak zengin bir ilçedir.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Of ilçesi Trabzon iline bağlıdır. Of ilçesi tarihi bakımdan ve kültürel yönden oldukça zengindir. Of ilçesi çok eski bir tarihe sahiptir. İlçenin halkı genellikle göçmenlerden oluşmaktadır. Of ilçesi osmanlı zamanında çok geniş bir yüz ölçümüne sahipken daha sonra sınırları daraltılmıştır.
+ Yorum Gönder