+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Mirza Muhammet Haydar Duğlat kimdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mirza Muhammet Haydar Duğlat kimdir?
  Mirza Muhammet Haydar Duğlat kimdir. ta olarak kaç yılında ve nerede dünyaya gelmiştir. bunu dıışnda Mirza Muhammet Haydar Duğlatın ne gibi bir meşguliyeti vardır. son olarak Mirza Muhammet Haydar Duğlat hakkında kısa bir kaç bilgi alabilir miyim. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Mirza Muhammet Haydar Duğlat kimdir

  Muhammet Haydar Duğlat Türkçe konuşan, Farsçave Çağatay dillerinde yazan bir Duğlat prensidir.

  Mirza Muhammet Haydar Duğlat, Mirza Ebu Bekir Duğlat'ın yeğeni. O Hüseyin Muhammet Kurkan'ın oğlu olur, ki o Moghul Hanları ailesi ile evlenmiş, ve onlara hizmet ederek yaşamını sürdürmüştür.

  Ahmet Han’ın 1514’te ölümü üzerine Doğu Türkistan’ın yazgısına egemen olan Sultan Said Han (1514-1533) dönemi Çağataylılar ailesinin son parlak dönemini oluşturur. Zira kendisine o devrin ünlü tarihçisi olan Mirza Muhammet Haydar Duğlat danışmanlık yapmıştır. Ayrıca 1516 yılında Aksu’nun kuzey doğusu ile Bay’ın batısındaki Arbat (Aravan) denilen yerde, Said Han abisi Mansur Han ile görüşür ve aralarında Altı Şehir’deki bu hanlığı beraber yönetmek için bir antlaşma yapılır, bu görüşmede tarihçi Haydar Mirza Duğlat’ta bulunur.


  1533 yılında ilk defa Kaşmir'de Kaşgar'dan Yarkand Hanlığı veya kurucusunun adıyla Seidiye Hanlığı olarak bilinen bu hanlığın Sultanı Said Han hatırına, savaşır. Sultan Said Han'ın 1533 yılında ölümününde sonra, oğlu Abdürreşid Han Mirza Muhammet Haydar Duğlat'ın amcasını öldürtür; aynı yazgıdan korkan Haydar Duğlat, kuzey Hindistan'da hüküm süren Nasireddin Muhammed Hümayun Şah'ın yanına kaçar. Haydar Duğlat, Kamran'dan Babür'ün erkek kardeşi'ne gider. Daha sonra Haydar Duğlat, savaşmak için 1540 yılında, Babür İmparatoru Nasireddin Muhammed Hümayun Şah için geri döner, bu sırada askeri bir devralmak için yerel işbirliği yapar. Kısa bir süre sonra Nasireddin Muhammed Hümayun Şah, 1540 yılında Kanauj savaşında yenilgiye uğrar.

  Haydar Duğlat’ın daha sonra yazdığı ve 1521-1546 yılları arası Doğu Türkistan olaylarını anlattığı eserinde Said Han dönemi ülkenin en huzurlu olduğu devir olmuştur. Sultan Reşidi Han’ın 1559’da ölümü üzerine onüç oğlundan biri olan Abdülkerim Han (1559-1591), kardeşlerinin desteği ile tahta çıkmıştır.

  Mirza Haydar Duğlat, az veya çok yetenekli olsada on yıl için Kaşmir'in yöneticisi kalmış, bu arada Tarih-i Reşidi yazmıştır. Onun Kaşmir'deki saltanatı, 1551 yılında çıkan bir isyanda öldürülünce sona ermiştir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Mirza Muhammet Haydar Duğlat bilindiği gibi tanınan önemli bir yazardır. bunun dışında Mirza Muhammet Haydar Duğlat bilindiği gibi 1499 da özbekistan da dünyaya gelmiştir ve yazarın en önemli eseri de bilindiği gibi Tarih-i Reşidi adlı eserdir.
+ Yorum Gönder