+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda ATATÜRK "kemal" adını ne olarak değiştirmek istedi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  ATATÜRK "kemal" adını ne olarak değiştirmek istedi
  ATATÜRK "kemal" adını ne olarak değiştirmek istedi. bunun dışında bilindiği gibi atatürkün tam adı mustafa kemal atatürktür . bu isimdeki kemal bilindiği gibi atatürke sonradan verilmiş ola bir addır peki ne zaman ve kim tarafından verilmiştir. 2. Asel
  Bayan Üye

  ATATÜRK "kemal" adını ne olarak değiştirmek istedi

  Atatürk kendi adındaki “Kemal”i de “Kamal”a çevirmeyi düşünmüştü. Bunun nedeni, onun için çok açıktı. “Kemal” Arapça kökenliydi. Bir ara “Kamal” adıyla basılmış bir kartı bile vardı.
  Siyasal Bilgiler Fakültesi’ndeki bir kitabede adı, “Kamal” olarak yazılmıştı. Ancak “Kemal” adını değiştirmek pratikte uygun olmadı. Bunun yerine Atatürk imzasını, “Kemal Atatürk” olarak atmaktan vazgeçti ve “K. Atatürk” olarak atmaya başladı. Bunun sebebi Araplara karşı duyduğu bir küçümsemeden değil, Arapçanın genel olarak halkı modernleşmekten geri tuttuğu içindir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Mustafa kemal atatürk bilindiği gibi 1881 yılında dünyaya gelmiş ve kendisine mustafa adı verilmiştir. daha sonra Mustafa kemal atatürk okul yıllarında bir hocası tarafından kemal adını almıştır. son olarak Mustafa kemal atatürk adında ki atatürk de soyadı kanunu ile aldığı soyadıdır.
+ Yorum Gönder