+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Kos adası nerededir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kos adası nerededir?
  Kos adası tam olarak nerede bulunan bir adadır. bunun dışında bu kos adanın bulunduğu yer için ne gibi bir önemi bulunmaktadır . son olarak bana kos adası hakkında bir kaç bilgi ve resim de verebilir misiniz. 2. @BDULL@H
  Yeni Üye

  kos adası nerededir  KOS Adası, Yunanistan


  On iki adaların en büyüklerinden olan Kos adası diğer adıyla İstanköy Bodrum yarımadasının sadece 8 mil uzağındadır. Ege’nin en güzel ve en karakteristik Yunan Adası sayılan bu adada 32.000 yaşayanı olmasına rağmen yılda 1 Milyona yakın turiste ev sahipliği yapmaktadır. Ege Denizinde Türkiye’ye en yakın Yunan Adası'dır. Kos Adası'na Hem Turgutreis’ten hem de Bodrum limanından her gün birçok sefer yapılmaktadır.
  Ayrıca adada bir havalimanı bulunur. Kos Adası Çok gelişmiş bir turizm cenneti sayılmaktadır.

  Kos Adası'nda doğmuş ve sonrasında Anadolu’nun kuzeyini gezerek çalışmalarını sürdürmüş olan Hipokrat Kos Adası'nın tıp biliminde de duyulmasını sağlamıştır. Adada yaşayan halkın yaklaşık % 10’u Türk’tür. Şarapları, Zeytinyağı ve baharatları ile zenginlikleri bulunan ada bir dönem Büyük İskender’in zamanında elde edilen ganimetleri deposu olarak kullanılmaktaydı.
  Adanın tarihinde Kayralılar, Persler, Romalıların Helenist çağa kadar bulundukları görülür.


  Kos Adası bir dönemde hekim Hipokrat, ressam Apelles, şair Philates ve Theocritus Prenslerin eğitim almak için geldikleri bir merkezde oldu.
  1500’lü yıllarda Türklerin hâkimiyetinde olan Kos Adası 1912 de İtalyan II. Dünya Savaşında Almanlarca idare edildi. 1947 yılında ise Kos Adası tamamen Yunanistan a bırakıldı.
  Kos adasında uygulanan ana din ise Yunan Ortodoksluğudur. Ayrıca Kos Müslüman toplumuna hitap eden bir camiye sahiptir. Adada bulunan Roma Katolik kilisesi yanı sıra İkinci Dünya Savaşı'nda ortadan kaldırılan bir Sinagog’da bulunur.

  Restore edilen bu Sinagog Kos belediyesi tarafından çeşitli olaylarda özellikle kültürel olanlar için kullanılmaktadır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kos adası bilindiği gibi dünyaca tanınan bilinen ünlü ve önemli bir adadır. bunun dışında bilindiği gibi Kos ada ünlü 12 adalardan biridir. yani bir zamanlar bizim idi ama şimdi ise bilindiği gibi bu ada ve diğerleri de arttık yunanlılarındır.
+ Yorum Gönder


kos adası nerede