+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Altı yılda verilen iyi hal sicili yanmı yoka dikeymi verilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Altı yılda verilen iyi hal sicili yanmı yoka dikeymi verilir
  Altı yılda verilen iyi hal sicili yanmı yoka dikeymi verilir? detaylı bir şekilde bilgi verir misiniz? 2. Ayyıldız Bayrak
  Devamlı Üye

  Emniyet ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fred Teeven, Meclis’i İyi Hal Belgesi (VOG) ile ilgili son düzenlemeler ve gelişmeler hakkında bilgilendirdi. Düzenleme, özellikle taksiciler ve çocuk bakıcılarını yakından ilgilendiriyor. Müsteşar, taksicilerle alakalı ‘sicil’ kontrolünün sıklaştırıldığını açıklarken çocuk bakıcılarıyla ilgili yapılacak sicil incelemesinde, yurt dışı verileri de sicil taramasına dâhil oldu. Ayrıca İyi Hal Belgesi başvuru prosedürü de basitleştirilecek.
  İyi Hal Belgesi değişik meslek dallarının başvurduğu ve ilgili şahsın korunmasız kişiler, para veya eşyalarla çalışmaya uygun ve güvenilir bilgiye sahip olduğuna dair bir belge. Örneğin taksicilere taksi ruhsatı, İyi Hal Belgesi’ne bağlı olarak veriliyor. Sicil araştırmasında ilgili şahsın, geçmişte bir cürüm sebebiyle savcılıkla bir irtibatı olup olmadığı ve dolayısıyla başvurduğu işi gereğince yapıp yapamayacağı değerlendiriliyor. 2004 yılında 200 bin İyi Hal Belgesi başvurusu yapılmışken, bu sayı 2011 yılı itibariyle 500 bin olarak gerçekleşti.

  Taksicilere sürekli denetim

  1 Temmuz 2011 tarihinden itibaren geçerli yeni düzenleme özellikle taksiciler için büyük önem taşımakta. Eskiden iyi hal belgesi, taksi pasosu süresince yani 5 yıl geçerli idi. Dolayısıyla herhangi bir vukuat veya trafik cezası ancak taksi pasosunun bitiminde, yani 5 yılın sonunda gündeme geliyordu. Yeni düzenlemeyle taksi şoförleri Adalet Bakanlığına bağlı Dienst Justis Kurumu tarafından sürekli araştırılacak ve bunun sonucunca İyi Hal Belgesi çok kısa bir süre içinde, taksi pasosunun süresine bakılmaksızın, kaybedilebilinecek. Yeni düzenleme ile kayda değer bir cürüm işleyen taksi şoförünün taksicilik mesleğini yapması engellenecek.

  Çocuk bakıcılarının denetimi

  Çocuk bakıcılığı sektöründe e benzer bir uygulama Gunning Araştırma Komisyonu tarafından tavsiye edilmişti. Gunning Araştırma Komisyonu, Amsterdam’da değişik çocuk yuvalarında çalışıp birçok çocuğu suiistimal eden sübyancı Robert M. davasından sonra kurulup konuyu araştırmıştı. Bakanlık ise komisyonun tavsiyesine uyarak artık çocuk bakıcılarının da tıpkı taksicilerde olduğu gibi sürekli denetime tabii olmasına karar verdi. Emniyet ve Adalet Bakanı İvo Opstelten ile Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Henk Kamp, çocuk bakıcılığı sektöründe sürekli denetimin hangi şekilde ve en hızlı nasıl uygulanabileceği konusunda uygulanabilecekleri araştırıyorlar. Yeni düzenlemede ayrıca yurt dışı verileri de denetime dâhil edilerek denetimin daha da sıklaştırılması söz konusu.

  Mevcut durumda İyi Hal Belgesi kapsamında yapılan araştırmada yurt dışı verilerine yer verilmiyor. Teeven son dönemlerde Avrupa Birliği Çocukların Cinsel İstismarı ile Mücadele Yönetmeliği sayesinde yurt dışında ahlak suçları ile alakalı düzenli bilgi paylaşımını mümkün kılmak için çaba sarf etti. Avrupa Parlamentosu (AP) yakında bu yönetmelik hakkında oylama yapacak. AP oylamasını beklemeden, gönüllü olarak yurt dışından bilgi talep etmeyi kabul eden belediyelerle işbirliği yapılarak söz konusu yurt dışı bilgileri talep edilecek. Gönüllü belediyelerin başında ise Amsterdam Belediyesi geliyor.

  Müsteşar Teeven yaptığı açıklamada İyi Hal Belgesi’nin korunmasız insanlarla çalışılan ve şu anda zorunlu olmayan bir takım meslek dalları için de zorunlu hale getirebileceği sinyalini verdi. Teeven ayrıca Emniyet, Kültür ve Bilim Bakanlığı işbirliğinde eğitim alanında geçerli olan mevcut denetimin nasıl daha da sıklaştırılabileceği konusunda araştırma yapıldığını açıkladı.
+ Yorum Gönder