+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda 2001-2011 yılları arsindaki kaysı üretimi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  2001-2011 yılları arsindaki kaysı üretimi
  2001-2011 yılları arasindaki kayısı üretimi hakkında sayısal veri içeren bilgiler alabilir miyim: bunu dışında bana tam olarak kayısının hangi bölgede yetiştikleri hakkında bilgi vereblir misini.z bunun dışında kayısı hakkında da bilgi alabilir miyim. 2. Ayyıldız Bayrak
  Devamlı Üye

  2001-2011 yılları arsindaki klaysı üretimi

  Kayısı (Prunus armeniaca), 2-10 m yüksekliğinde, dikensi ve tüysüz bir ağaçtır.

  Yapraklar uzunca ve mızraksı, kenarları dişli, ucu sivri veya küttür. Çiçekler beyaz veya pembe renkli olup, yapraklardan daha önce meydana gelirler. Meyvelerin üzeri tüylü olup, sarımsı-turuncu renkte eriksidir.

  Kayısı, coğrafik olarak dünyanın hemen hemen her yerine dağılmış olsa da daha çok Akdeniz'e yakın olan ülkelerde Avrupa, Orta Asya, Amerika ve Afrika kıtalarına yayılmış ve burada yetişme alanları bulmuştur. Dünya yaş kayısı üretiminde Türkiye birinci sıradadır. Türkiye'yi İspanya, İtalya, birleşik devletler topluluğu, İran Fransa, Yunanistan ve ABD izlemektedir. Bu birinci grup ülkelerin yaş kayısı üretimleri 100 bin tonun üzerindedir. Birinci gruba Fas, Pakistan, Suriye, Çin, Güney Afrika, Macaristan, eski Yugoslavya, Romanya, Avustralya, takip etmektedir.

  Dünya yaş kayısı üretiminin yaklaşık % 10-15’inin yapıldığı Türkiye'de 6 kayısı bölgesi bulunmaktadır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kayısı bilindiği gibi bir yaz meyvesidir ve bu meyvenin bilindiği gibi tadı çok güzeldir ayrıca bu meyvenin bilindiği gibi özellikle sindirim için çok büyük bir yararı vardır bunun dışında bu meyve bilindiği gibi türkiye de en çok malatya da yetişmekedir.
+ Yorum Gönder