+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda 5 yıl içinde ege bölgesinde üzüm miktarının çizgi grafiği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  5 yıl içinde ege bölgesinde üzüm miktarının çizgi grafiği
  5 yıl içinde ege bölgesinde üzüm miktarının çizgi grafiği varsa ekleyin lütfen hiç bir yerde bulamadım. bunun dışında ege bölgesi hakkında bana bilgi verebilir misiniz. mesela nasıl bir bölgedir bu bölgede en çok ne yetişir. gibi. 2. Asel
  Bayan Üye

  Türkiye Tarım Odaları Birliği'nin TBMM'ye sunduğu rapora göre ülkemizde bir yılda yaklaşık 3,5 milyon ton üzüm üretimi gerçekleştiği açıklandı.

  Raporu detaylı olarak incelersek üretilen üzümlerin yaklaşık %30'u sofralık, %37'si kurutmalık, %30'u pekmez, pestil, sucuk, şıra ve %3'de şarap olarak kullanıldığı yazıyor. Yani Türkiye'de üretilen üzümlerden devlet %97'inden sadece temel ihtiyaç vergisi olan %8'lik KDV alabiliyor.

  Oysaki diğer üzüm yetiştirici ülkeleri incelediğimizde bu rapor tam tersine dönüyor. Maelesef ülkemizde üzüm sadece yemelik için üretiliyor.

  Peki Niye Şaraplık Üzüm Teşvik Edilmiyor?

  Sadece şarap değil rakının da üretim aşamamasında kullanılan sumalık üzüm, çiftçiler tarafından pek tercih edilmiyor. Çiftçi normal sofralık ürünü tercih etmesinin sebebi ise, sumalık üzüme nazaran kg başına daha iyi para kazanmasıdır.

  Sumalık üzümün fiyatının düşük olmasının temeli TEKEL'in özelleştirilmesine dayanıyor. TEKEL'in özelleşmesi ile serbest piyasa ekonomisine dönüşen alkollü içkiler pazarında alkollü içki üreten firmalar ÖTV vergisinin çok olmasından dolayı ham madde giderini minimuma kısarlar. Dolayısıyla çiftinin eline sumalık üzüm ektiğinde normal sofralık üzüm ekmesine göre daha az para geçer. Doğal olarak da çiftçi de sofralık üzüm ekmeyi tercih eder. Sumalık üzümün fiyatının düşük olmasına TAPDK (Tütün, Tütün mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu) pazarın serbest ekonomi ile yönetildiğinden müdahale etmez.

  Kuru Üzüm ve Pekmez İçin Soğuk Hava Depoları Şart
  Kuru üzüm ve pekmez üreticiliğinin en büyük sorunu depolamadır. Depolamanın maliyeti ve çiftçinin gelir elde etmesi uzayacağından kuru üzüm ve pekmez çiftçi için pek çekici değildir.

  Sofra üzümcülüğüne nazaran çiftçinin daha iyi gelir elde etmesine olanak sağlayabilecek bir diğer çeşit olan kuru üzüm ve pekmez üreticiliği de maalesef teşvik kapsamında değildir. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın üzüm üreticilerinin faydalanabileceği soğuk hava depoları kurması gerekmektedir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Üzüm bilindiği gibi türkiyenin her yerinde yetişebilen bir meyvedir. bunun dışında bilindiği gibi türkiyenin bölgelerinden biri olan ve ayrıca en gelişmişlerinden biri olan ege bölgesinde de çok yetişmektedir. bunun dışında ege de bilindiği gibi en çok yetişen tarım ürünü zeytin ve incirdir.
+ Yorum Gönder