+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Kaliforniya eyaletine bağlayan deniz var mı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kaliforniya eyaletine bağlayan deniz var mı
  bu adayı kaliforniya eyaletine bağlayan deniz var mı? ve bu denizin adı manş denizi mi. bunun dışında bana kalifornya hakkında genel olarak bilgi verebilir misiniz. ama lütfen vereceğiniz bu bilgiler kısa olacak şekilde olsun. teşekkür ederim. 2. Asel
  Bayan Üye

  Manş DeniziKoordinatlar: 50°11′01″N, 0°31′52″W
  Manş Denizi (İngilizce English Channel; Fransızca La Manche). Büyük Britanya Adası'nı Fransa'dan ayırır, Atlas Okyanusu ile Kuzey Buz Denizi'ni birleştirir. Uzunluğu 563 km (350 mil), en geniş yeri ise 240 km'dir (150 mil). Deniz oldukça sığdır. Ortalama derinlik 120 metre kadardır.

  Dover boğazı (Strait of Dover) kanalın en dar kısmıdır. Dover'den Cap Griz Neze sadece 34 km (21 mil) dir. İngiliz kanalı'nın doğu ucunda yer alır ve Kuzey deniziyle karşılaşır. Antik Roma hegemonyası döneminde kanal Latince Oceanus Britanucus olarak biliniyordu. Daha sonra British Sea İngiliz Denizi olarak adlandırıldı. Victoria zamanında kanal ayrıca Gümüş hat olarak da biliniyordu. William Camden, Britannica (1586) da İngiliz Denizi olarak isimlendirildiğini fakat ayrıca İngiliz denizciler tarafından kanal olarak adlandırıldığını söyler. Yaklaşık 1450'deki haritada kanal, İngiliz Kanalı Canalites Anglie olarak adlandırılır.


  Manş deniz uydu görüntüsüKanal derinliği Dover ve Calais arasında 45 m dir. Buradan doğu tarafına doğru deniz sığlaşmaya devam eder. Broad Fourteens de yaklaşık 26 metredir. Kanalda, Fransa'ya yakın olan kısımda adalar yer alır. Scilly Adaları, Birleşik Krallık ve Ushant Fransa'da kanalın sonunun batı ucunda yer alır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kaliforniya eyaleti bilindiği gibi amerikanın eyaletlerinden biri olup bu eyalet bilindiği gibi amerikanın en kalabalık eyaleti olma özelliğine sahiptir. son olarak bu kalifornya eyaleti bilindiği gibi büyük okyanusa kıyısı olan bir eyalettir.
+ Yorum Gönder